Nowy rok szkolny rozpoczęło właśnie 4,5 mln uczniów – dzieci i młodzieży.
Przypisane młodemu wiekowi niefrasobliwość i brak wyobraźni skutkują wypadkami, których Ministerstwo Edukacji Narodowej naliczyło w minionych dwóch semestrach szkolnych aż 73 tysięcy. Z raportu o bezpieczeństwie dzieci, przygotowanego przez STU Ergo Hestia wynika, że to właśnie w placówkach edukacyjnych częściej, niż w domu dochodzi do nieszczęśliwych zdarzeń.
Najczęściej dochodzi do złamań i skręceń, ale równie częste są urazy głowy, oczu, czy wybicie zębów.
Najmniej newralgiczny pod względem wypadków okres rozpoczyna się w listopadzie a kończy w lutym, mimo że zimą łatwo o poślizgnięcia, wypadki na sankach czy stoku. Statystycznie na największe niebezpieczeństwo dzieci i młodzież szkolna narażone są w kwietniu i maju. Odnotowuje się nawet 30% więcej niefortunnych zdarzeń, niż w innych miesiącach.
PORÓWNAJ OFERTY NNW!
Wypadkowe statystyki
STU Ergo Hestia podaje, że nie zmienia się liczba wypadków, którym ulegają dzieci, rośnie natomiast ilość zgłaszanych z tego tytułu roszczeń o wypłatę świadczenia.
Oznacza to wzrost świadomości ubezpieczeniowej rodziców, którzy wiedzą też o tym, że „szkolna polisa NNW” obejmuje dzieci ochroną również w miesiącach wakacyjnych.
– Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat doszło do wyraźnej zmiany częstości wypadków podczas wakacji – mówi Piotr Dyszlewicz, ekspert w zakresie likwidacji szkód w Ergo Hestii. –
O ile 14 lat temu, w roku 1998, na 1700 szkód zgłoszonych do Ergo Hestii z ubezpieczeń NNW dzieci i młodzieży tylko 4% przypadało na okres urlopowy, to w 2011 roku ze zgłoszonych łącznie blisko 13500 szkód już aż 16% zgłoszono w czasie wakacji. Oczywiście, podczas urlopów Polacy są częściej aktywni, co skutkuje większym ryzykiem powstania urazów. Ale widać również, że wzrosła świadomość, że ubezpieczenie NNW ucznia działa także wtedy, gdy szkoła jest zamknięta – dodaje Piotr Dyszlewicz.
Dobra polisa NNW
Eksperci podkreślają, ze naprawdę
dobra szkolna polisa NNW powinna zapewniać dziecku ochronę ubezpieczeniową nie tylko podczas zajęć w szkole, ale również w drodze do niej i z niej, a także w trakcie zabaw na podwórku i w domu.
Jednym słowem: 24 godziny na dobę, zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami.
Podstawowy zakres ubezpieczenia powinien obejmować takie zdarzenia jak śmierć dziecka w następstwie nieszczęśliwego wypadku, również komunikacyjnego oraz trwały uszczerbek na zdrowiu, którego dziecko doznało na skutek wypadku – wymieniają specjaliści z Concordia Ubezpieczenia.
Dodatkowy zakres ochrony może obejmować pobyt dziecka w szpitalu lub przerwanie nauki na studiach wyższych w następstwie nieszczęśliwego wypadku.
– Bardzo szeroki zakres ochrony umożliwia rodzicom otrzymanie środków finansowych na leczenie dziecka oraz pokrycie wszelkich wydatków związanych z wystąpieniem różnych nieszczęśliwych zdarzeń w życiu naszych pociech – mówi Daria Gorajska, Specjalista ds. Ubezpieczeń z Biura Ubezpieczeń Osobowych Concordia Ubezpieczenia.
PORÓWNAJ OFERTY NNW!