– O wiele częściej naszym dzieciom przydarzają się wypadki, które nie powodują na szczęście kalectwa, jednakże ich leczenie jest bardzo kosztowne, np. wybicie zębów podczas gry w piłkę, złamanie ręki czy nogi, leczenie poważnej choroby u dziecka takiej jak na przykład wstrząs septyczny czy też ciężkie oparzenie.
PORÓWNAJ OFERTY NNW!
Ubezpieczenie nie tylko w szkole
Większość polis zawierana jest za pośrednictwem szkoły, ale dzieci są również indywidualnie doubezpieczane przez rodziców.
Ubezpieczając dziecko dodatkowo można zagwarantować ochronę w rozszerzonym wariancie, którego nie zapewnia szkolna polisa (na przykład upadki na stoku, podczas treningów sportowych w klubie i pod okiem instruktora lub trenera). – Coraz częściej zwracamy uwagę, by umowa była jak najlepsza, dawała rzeczywiste poczucie bezpieczeństwa i szeroką ochronę – zauważa Piotr Dyszlewicz.
– Z każdej polisy NNW, obojętnie, ile ich posiadamy, mamy prawo otrzymać świadczenie – mówi Magdalena Różańska, ekspert ubezpieczeń na życie w Ubezpieczeniaonline.pl. – Składka opłacana w placówce edukacyjnej na ogół jest niższa, ponieważ towarzystwo kalkuluje cenę polisy w oparciu o ofertę ubezpieczenia grupowego, skierowanego do wszystkich uczniów.
Nierzadko dyrekcja szkoły z tym samym zakładem zawiera umowę ubezpieczenia pracowników albo nieruchomości i innego majątku placówki. To wszystko pozwala negocjować korzystniejsze stawki – dodaje Magdalena Różańska.
Wyłączenia odpowiedzialności towarzystwa
Niska cena polisy nie powinna być jedyną zaletą ubezpieczenia NNW dziecka. Rodzice mają prawo (ale powinni ten przywilej potraktować jak obowiązek) wglądu w Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU), które udostępnić może dyrekcja szkoły lub ubezpieczyciel.
Rodzice powinni bowiem wiedzieć, w jaki jest zakres ochrony ubezpieczeniowej, w jakiej sytuacji towarzystwo ponosi odpowiedzialność finansową, a w jakiej odmówi wypłaty świadczenia.
Najczęstsze wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela dotyczą:
-
usiłowania lub popełnienia samobójstwa bądź przestępstwa, czy też udziału w bójkach;
-
spożycia alkoholu, narkotyków lub innych środków odurzających;
-
działań wojennych, stanu wojennego lub wyjątkowego, udziału w zamieszkach, rozruchach, niepokojach społecznych, strajkach, aktach terroryzmu itd.;
-
kierowania po drogach publicznych pojazdami mechanicznymi, jazdy rowerem lub obsługi urządzeń bez wymaganych uprawnień;
-
śmierci i innych uszczerbków na zdrowiu, do których doszło w następstwie niewłaściwego leczenia, wadliwie wykonanych zabiegów i infekcji;
-
wyczynowego uprawiania sportów.
Małgorzata Pawlaczek