Koszty poszukiwania i ratownictwa górskiego
To bardzo ważny element polisy dla narciarza, ponieważ
kosztami akcji ratowniczych podejmowanych w momencie zaginięcia turystów w górach coraz częściej obciążani są sami poszkodowani. Koszt jednej akcji ratowniczej z wykorzystaniem helikoptera może dojść nawet do 15 tys. złotych.
NNW, czyli ubezpieczenie od uszczerbku na zdrowiu
To polisa od złamanej nogi, skręconego nadgarstka, czy rozbitej głowy. Jeżeli będziesz miał wypadek, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu. Polisa obejmuje również śmierć ubezpieczonego.
O wysokości odszkodowania decyduje procent trwałego uszczerbku na zdrowiu oraz suma ubezpieczenia. Im większy uszczerbek (czyli poważniejszy wypadek) oraz wyższa suma ubezpieczenia, tym wyższe odszkodowanie.
Przykład: za złamaną rękę lekarze orzekli 10% trwałego uszczerbku na zdrowiu; przy sumie ubezpieczenia 10 tys. złotych – ubezpieczyciel wypłaci 1 tys. zł; przy sumie 20 tys. zł odszkodowanie wyniesie 2 tys. zł.
OC za szkody wyrządzone osobom trzecim
Ta polisa przyda się, gdy osoba trzecia (czyli najczęściej inny użytkownik stoku) zostanie przez nas poszkodowana. Wszelkie koszty związanie z odszkodowaniem (np. za zniszczony sprzęt, koszty leczenia/ rehabilitacji poszkodowanego) do wysokości sumy gwarancyjnej pokryje ubezpieczyciel.
OC przydaje się szczególnie w przypadku wyjazdów zagranicznych.
To na urlopach w znanych narciarskich kurortach spotkać możemy się z większą niż w kraju świadomością prawa poszkodowanego do dochodzenia odszkodowania od sprawcy wypadku.
My, Polacy, jeszcze nie do końca zdajemy sobie sprawę, że osoba, która w wyniku nieostrożności naszej lub naszych podopiecznych zostanie poszkodowana, może zażądać od nas rekompensaty finansowej za wyrządzoną szkodę. W takim przypadku bez polisy OC ani rusz.