W ubiegłym tygodniu omówiłam podstawowy, zdecydowanie niezbędny zakres ochrony ubezpieczeniowej w jaki powinien „zaopatrzyć” się każdy, kto planuje zimowy wyjazd na narty lub snowboard.
Dzisiaj, zgodnie z zapowiedzią, wracam jeszcze do tematu, gdyż oprócz ubezpieczenia w zakresie kosztów leczenia, transportu i ratownictwa, NNW i odpowiedzialności cywilnej na stoku możemy potrzebować także ochrony na wypadek zniszczenia sprzętu lub zagubienia bagażu, a także specjalistycznej pomocy assistance.
Pokrycie tego rodzaju kosztów i wypłatę stosownych świadczeń z tego tytułu również może nam zagwarantować ubezpieczyciel.
Szusując na stoku jesteśmy bardziej niż w codziennym życiu narażeni na wypadki i kontuzje.
Wiemy już w jakim zakresie się ubezpieczyć, aby przerzucić na ubezpieczyciela ewentualne koszty związane z leczeniem i pomocą medyczną, a także móc uzyskać odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu. Jednak co w sytuacji, gdy wskutek wypadku na stoku zostanie uszkodzony nasz sprzęt, który najczęściej ma sporą wartość?
Ubezpieczenie sprzętu narciarskiego
Bardzo często warunki dodatkowego ubezpieczenia sprzętu narciarskiego uregulowane są w odrębnych klauzulach, których dodanie do ubezpieczenia głównego powinno zostać poprzedzone opłatą dodatkowej składki.
Ale w zamian za nią ubezpieczyciel będzie odpowiadał za uszkodzenie, zniszczenie lub utratę sprzętu narciarskiego – nart biegowych i zjazdowych, wiązań, kijków, butów narciarskich, kasku i gogli, a także odzieży narciarskiej.
W ramach świadczonej ochrony ubezpieczeniowej możemy oczekiwać, że w razie zagubienia lub zniszczenia sprzętu narciarskiego objętego ochroną ubezpieczeniową, ubezpieczyciel zwróci, do określonego w polisie limitu, poniesione przez nas koszty.
Ochroną może objęty być sprzęt powierzony zawodowemu przewoźnikowi, pozostawiony w zamkniętym pomieszczeniu w miejscu zakwaterowania ubezpieczonego lub pozostawiony i zabezpieczony w bagażniku samochodu.
Co więcej, ubezpieczyciel odpowiada nie tylko za jego utratę lecz także uszkodzenie w następstwie nieszczęśliwego wypadku, rozumianego zarówno jako zderzenie z innymi osobami lub przedmiotami, jak również upadek ubezpieczonego podczas uprawiania sportu. Oczywiście zakres ten może być różny, w zależności od konstrukcji produktu ubezpieczeniowego.
Nierzadko możemy również liczyć na pokrycie przez ubezpieczyciela kosztów związanych z wypożyczeniem sprzętu narciarskiego, jeśli wskutek utraty lub zniszczenia, zostaliśmy pozbawieni możliwości korzystania z naszego, ubezpieczonego w ramach polisy lub jeśli sprzęt nie został dostarczony na czas przez zawodowego przewoźnika.