Czy europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego, która bezpłatnie przysługuje nam z NFZ zagwarantuje wystarczającą ochronę podczas aktywnego uprawiania narciarstwa czy snowboardu na stokach Europy?
Na co możemy liczyć, jako obywatele Unii Europejskiej? Czy warto oszczędzać na ubezpieczeniu?
Odpowiedzi na te i inne pytania znajdą Państwo w niniejszym artykule.
Co to jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego
Jest dokumentem uprawniającym do korzystania z usług medycznych we wszystkich krajach Unii Europejskiej oraz na terenie Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii. Karta jest wydawana bezpłatnie w regionalnych oddziałach NFZ.
Każdy, kto przedstawi ważny dowód opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne w Polsce, otrzyma kartę bez specjalnego zachodu. Wniosek jest dostępny w oddziałach NFZ oraz na stronie internetowej www.nfz.gov.pl/ue lub www.nfz.gov.pl/ekuz.
Główne wady Karty
Po pierwsze, Karta upoważnia do świadczeń zdrowotnych na takich samych prawach, jakie mają obywatele danego kraju.
W związku z tym może zaskoczyć nas fakt, że w niektórych krajach będziemy musieli zapłacić za usługi medyczne, które w Polsce są całkowicie bezpłatne, np. wydanie recepty, czy wizyta u lekarza internisty, opłaty za pobyt w szpitalu.
Po drugie, Karta nie obejmuje transportu ubezpieczonego do kraju. Jest to bardzo ważne w razie wypadku, ponieważ zazwyczaj zagraniczny szpital leczy pacjenta do momentu, aż osiągnie on stan umożliwiający jego samodzielny powrót do kraju.
Nie chcemy dodatkowo płacić za ubezpieczenie
Choć NFZ zaleca, aby na czas wyjazdów zagranicznych ubezpieczyć się prywatnie, Karta jest często jedynym zabezpieczeniem na wypadek kłopotów ze zdrowiem za granicą – powód? Nie chcemy dodatkowo płacić za polisę.