W stosunku prawnym ubezpieczenia życiowego mogą wystąpić inne podmioty,
które nie są stronami umowy ubezpieczenia tj. ubezpieczony i uprawniony (inaczej nazywany: uposażonym). Sytuacja taka występuje wtedy, gdy ubezpieczającym i ubezpieczonym nie jest ta sama osoba, tj. ubezpieczający zawiera umowę ubezpieczenia na rzecz innej osoby np. dziadek zawiera umowę ubezpieczenia na rzecz wnuczka. Ubezpieczonym w stosunku prawnym ubezpieczenia życiowego jest zawsze osoba fizyczna, której dobra osobiste, a więc życie lub zdrowie są przedmiotem umowy ubezpieczenia. Pojęciem uprawniony określany jest podmiot, który na mocy postanowień umowy ubezpieczenia nabywa prawo do świadczenia zakładu ubezpieczeń.
Zazwyczaj jest tak, że ubezpieczającym i ubezpieczonym jest ta sama osoba (taką sytuację obrazuje schemat nr 1).
Możliwa jest jednak sytuacja odmienna, tzn. taka, w której ubezpieczającym będzie podmiot inny niż ten, którego dobra osobiste są przedmiotem umowy ubezpieczenia i który uprawniony jest jednocześnie do otrzymania świadczenia zakładu ubezpieczeń (taką sytuację obrazuje schemat nr 2).
Może być też taka, w której zarówno ubezpieczającym, ubezpieczonym, jak i uprawnionym do otrzymania świadczenia ubezpieczeniowego będą trzy różne podmioty (taką sytuację obrazuje schemat nr 3).
Zawarcie umowy ubezpieczenia na życie
Zawarcie umowy następuje w drodze złożenia przez ubezpieczającego oświadczenia woli w postaci wniosku o zawarcie umowy ubezpieczenia. Jednak zawarcie umowy nie jest równoznaczne z powstaniem odpowiedzialności gwarancyjnej zakładu ubezpieczeń, rozumianej jako obowiązek zapłaty świadczenia pieniężnego w razie zajścia wypadku przewidzianego w umowie. Warunkiem powstania tej odpowiedzialności jest zapłacenie składki ubezpieczeniowej ( kodeks cywilny, art. 814).
Uwaga! Odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń powstanie następnego dnia po zapłaceniu składki ubezpieczeniowej.
Alicja Szakiel
Kup ubezpieczenie