Gdzie szukać przepisów prawnych?
Podstawowe regulacje dotyczące m.in. praw i obowiązków stron umowy ubezpieczenia, sposobu i formy jej zawarcia oraz rozwiązania, przedawnienia roszczeń z umowy ubezpieczenia zawarte są w Kodeksie cywilnym w artykułach 805 – 834. Część artykułów dotyczy zarówno ubezpieczeń na życie, jak i ubezpieczeń majątkowych, natomiast artykuły od 829 do 834 dotyczą wyłącznie ubezpieczeń na życie.
Poza przepisami Kodeksu cywilnego unormowania dotyczące zasad obowiązujących przy zawieraniu umowy zawiera także ustawa o działalności ubezpieczeniowej, zwłaszcza artykuły 6 – 8 ustawy.
Co to jest umowa ubezpieczenia?
Przez umowę ubezpieczenia na życie – zgodnie z art. 805 k.c. – zakład ubezpieczeń zobowiązuje się do spełnienia świadczenia w postaci zapłaty umówionej sumy pieniężnej, renty albo innego świadczenia, w razie zajścia przewidzianego w umowie wypadku w życiu osoby ubezpieczonej, a ubezpieczający zobowiązuje się do zapłacenia składki.
Kodeks cywilny nie określa bliżej cech wypadku, od zajścia którego uzależnione jest świadczenie zakładu ubezpieczeń, ogranicza się do formalnego kryterium, aby wypadek ten był przewidziany w umowie ubezpieczenia.
Strony umowy ubezpieczenia
Stronami każdej umowy ubezpieczenia są zakład ubezpieczeń oraz ubezpieczający.
Zakład ubezpieczeń może prowadzić swoją działalność w formie spółki akcyjnej lub towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych. Warunkiem podjęcia i prowadzenia działalności ubezpieczeniowej jest uzyskanie zezwolenia ministra finansów.
Ubezpieczający to podmiot, który we własnym imieniu zawarł umowę ubezpieczenia i jest z tego tytułu zobowiązany do płacenia składki ubezpieczeniowej. Ubezpieczającym może być osoba fizyczna lub osoba prawna.
Kup ubezpieczenie