Będą oni mogli zarządzać firmą czy gospodarstwem rolnym do czasu zakończenia sprawy spadkowej. Przy większych majątkach jest to bardzo wygodna forma łagodnego przejścia przez okres tymczasowy od otwarcia spadku do podziału majątku pomiędzy spadkobierców.
Trzeba powiedzieć, że
obserwowane od lat zmiany w prawie spadkowym mają za zadanie ułatwiać ludziom zarządzenie swoim majątkiem na wypadek śmierci.
Niestety w dalszym ciągu wiedza na ten temat pozostaje mizerna, o czym świadczą dziesiątki tysięcy toczących się latami spraw spadkowych, których koszty przekroczyły już często wartość schedy.
Jeżeli posiadacie Państwo jakiś majątek (chociażby mieszkanie własnościowe, nie mówię o firmie czy połaciach ziemi)
w sprawie kształtu testamentu zawsze należy korzystać z porady prawnika, a testament sporządzać u notariusza (w przypadku zapisów windykacyjnych jest to wymóg formalny).
Jednak żaden prawnik nie będzie Państwu doradzał skąd wziąć pieniądze na spłacenie podatków spadkowych czy zachowków.
Od tego jest osobna grupa specjalistów, do której należę.
I na koniec uwaga:
poinformujcie Państwo swoich przyszłych spadkobierców o Waszej woli, wysłuchajcie ich uwag (może można je uwzględnić w testamencie), poinformujcie u którego notariusza spisany został i zdeponowany testament. Ułatwi to i przyspieszy załatwienie wszystkich procedur spadkowych, a Wasze dzieci będą żyły w zgodzie i miłości, zamiast błąkać się latami po sądach tylko dlatego, że ich rodzice byli przekonani o swej nieśmiertelności.
Maciej Lichoński
Źródło:
Ubezpieczenia na życie