Potrzebne środki na wykupienie udziałów zmarłego wspólnika może zapewnić odpowiednio wcześniej wykupiona polisa ubezpieczeniowa. W razie śmierci wspólnika, z tytułu ubezpieczenia będzie bowiem przysługiwało odszkodowanie. Dużym plusem przy tym będzie to, że dzięki odszkodowaniu będzie można spłacić spadkobierców w terminie, w całości i gotówką. Spłata będzie możliwa przy zachowaniu korzystnej ceny dla spadkobierców. Pozwoli to uniknąć kosztów związanych ze sporami sądowymi. Odszkodowanie umożliwi także spłatę wierzycieli zmarłego wspólnika (spłata udziału z majątku spółki). Polisa jest bowiem zabezpieczeniem finansowym wszelkich zobowiązań wynikających z zapisów w Kodeksie cywilnym oraz zobowiązań z umowy spółki dotyczących praw majątkowych związanych z udziałem w spółce.
Brak odpowiedniej polisy powoduje, że udziały zmarłego wspólnika przechodzą na spadkobierców. Muszą oni w takim wypadku zapłacić podatek spadkowy od odziedziczonego mienia. Jest to więc dla nich sytuacja mocno niekorzystna. Wykupienie ubezpieczenia wspólników zapewnia, że odszkodowanie przysługujące uposażonemu wspólnikowi jest wolne od podatku.
Kolejnym plusem ubezpieczenia wspólników jest możliwość zastosowania polisy jako zabezpieczenia kredytu. Spowoduje to zmniejszenie ryzyka dla banku, dzięki czemu ułatwi spółce dostęp do kredytu.
Ważną korzyścią ubezpieczenia jest także możliwość jego odpisania od podatku. Ubezpieczenie pozwala również uregulować należności fiskalne.
Kroki, jakie należy podjąć przed zawarciem polisy.
Trzeba pamiętać o tym, że ubezpieczenie pełni tylko pewną funkcję. Wykupiona polisa określa jedynie ryzyka i wypadki, których wystąpienie uprawnia do przyznania odszkodowania. Polisa nie reguluje natomiast zasad ewentualnej spłaty spadkobierców czy wierzycieli zmarłego wspólnika.
W przypadku śmierci jednego ze wspólników ważna jest umowa spółki. Wspólnicy powinni zadbać przy jej sporządzaniu o to, aby znalazły się w niej zapisy dotyczące postępowania na wypadek śmierci jednego z nich. Pozwoli to stworzyć rozwiązanie zgodne z ich interesem, z zastrzeżeniem, że musi to być rozwiązanie zgodne z prawem. Brak własnego rozwiązania sprawi, że będą musieli liczyć się z zastosowaniem odpowiednich przepisów Kodeksu Cywilnego lub Kodeksu Spółek Handlowych. Przepisy te mogą być jednak dla nich niekorzystnym rozwiązaniem.
Ubezpieczenie wspólników jest przede wszystkim zabezpieczeniem interesów samej spółki. Zarówno w życiu prywatnym, jak i gospodarczym śmierć człowieka powoduje wiele komplikacji natury prawnej czy finansowej. Budowanie pozycji i renomy spółki zajmuje często wiele lat. To wszystko może się zawalić nagle poprzez śmierć jednego ze wspólników. Warto więc odpowiednio wcześnie zadbać o dobre ubezpieczenie.
Paweł Bielat
Kup ubezpieczenie