Śmierć wspólnika spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powoduje, że w zasadzie spadkobiercy wstępują do spółki w jego miejsce. Jednak umowa spółki może mówić inaczej z zastrzeżeniem, że wtedy musi ona określać warunki spłaty spadkobierców.
Niekorzystna sytuacja spółki po śmierci wspólnika
Przejście udziałów zmarłego wspólnika na jego spadkobierców powoduje, że do spółki wchodzi nowa osoba, do której dotychczasowi wspólnicy mogą nie mieć zaufania. Może to być osoba niekompetentna, której brakuje odpowiedniej wiedzy, umiejętności i doświadczenia. Istnieje także zagrożenie, że osoba ta będzie chciała jak najszybciej osiągnąć korzysć finansową, niekoniecznie dbając o dobro spółki. Możliwe jest również niekorzystne dla spółki zbycie udziałów przez tą osobę, co może mieć nieodwracalne skutki.
Kolejnym problemem dla spółki, której jeden ze wspólników zmarł, jest utrudniony dostęp do kredytu. Wiąże się to ze spadkiem wiarygodności spółki. Dla banku udzielenie kredytu będzie bardziej ryzykowne. Z taką sytuacją może wiązać się także wystąpienie banku o wcześniejszą spłatę kredytu zaciągniętego przez spółkę przed śmiercią jej wspólnika..
Dobra „kondycja” finansowa i prawna spółki jest również istotna dla jej kontrahentów. Niepewna sytuacja w spółce może sprawić, że kontrahenci zakończą z nią współpracę. W skrajnych przypadkach może to doprowadzić nawet do bankructwa spółki.
Jakie korzyści zapewnia polisa ubezpieczeniowa?
W razie śmierci jednego ze wspólników, pozostali udziałowcy mogą wykupić udziały, które przypadły spadkobiercom (tzw. spłata spadkobierców). Wiąże się to jednak ze sporymi kosztami, na których poniesienie w danej chwili spółka może nie mieć funduszy. Koszty te będą szczególnie wysokie w przypadku dużej spółki oraz wtedy, gdy zmarły wspólnik dysponował znacznym pakietem akcji (np. 30-procentowym).
Kup ubezpieczenie