Jeśli z jakiś powodów podjąłeś decyzję o rezygnacji z dotychczas posiadanego ubezpieczenia na życie powinieneś skontaktować się ze swoim agentem ubezpieczeniowym lub, – jeśli nie masz z nim kontaktu – bezpośrednio z towarzystwem ubezpieczeniowym. Zanim jednak to uczynisz możesz sam zajrzeć do ogólnych warunków ubezpieczenia lub przeczytać ten artykuł do końca. Dowiesz się, jak rezygnacja z ubezpieczenia wygląda od strony prawnej.
Dlaczego klient rezygnuje z polisy?
Przyczyny takiego zachowania są różnorodne. Nie każdy klient chce przyznać, czym kierował się podejmując taką, a nie inną decyzję:
-
zbyt szybkie podpisanie umowy ubezpieczeniowej,
-
zaniechanie porównania ofert różnych towarzystw ubezpieczeniowych,
-
niewłaściwie określone oczekiwania i potrzeby
to główne przyczyny zrywania umów. Poza tym, ubezpieczeni często rezygnują z polis w przypadku pogorszenia się sytuacji materialnej w ich rodzinie. Sytuacja na rynku pracy oraz zubożenie społeczeństwa przyczyniają się do zaniechania wpłacania kolejnych składek.
W Polsce rynek ubezpieczeń na życie jest jeszcze stosunkowo nowy, a specyfika produktów na nim funkcjonujących sprawia, że efekty ich posiadania są widoczne dopiero po kilkunastu latach. W przypadku, gdy klient słyszy, że rezygnując z polisy otrzyma tylko część wpłaconych wcześniej pieniędzy, zwykle wpada w złość lub czuje się oszukany. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji powinieneś zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczeń. Przy okazji warto pamiętać, że impulsywna, może nawet nie do końca przemyślana, rezygnacja z umowy ubezpieczeniowej może być zbyt pochopna.
Kup ubezpieczenie