Zanim zrezygnujesz – przeczytaj
Regułą jest, że ubezpieczenie twojego życia i zdrowia trwa przez czas określony w umowie ubezpieczenia i przestaje wiązać strony umowy z chwilą jej rozwiązania. W ubezpieczeniach terminowych umowa ubezpieczenia rozwiązuje się z upływem okresu, na jaki została zawarta, zdarza się jednak, że zakłady ubezpieczenia stosują tzw. klauzule prolongacyjne, w myśl, których umowa ubezpieczenia ulega przedłużeniu na następny okres ubezpieczenia, jeżeli żadna ze stron umowy nie złoży w oznaczonym terminie oświadczenia o rozwiązaniu umowy ubezpieczenia.
Każdy, kto zawiera umowę ubezpieczenia na życie powinien pamiętać, iż ubezpieczenie to nie jest lokata bankowa, z której można pobrać pieniądze w każdym czasie z mniejszymi lub większymi odsetkami. W ubezpieczeniach płaci się przede wszystkim za ochronę ubezpieczeniową – towarzystwo ubezpieczeniowe w razie zajścia zdarzenia określonego w umowie wypłaci całą sumę ubezpieczenia, choćby ubezpieczony zapłacił tylko jedną składkę!!!!
Zgodnie z prawem masz możliwość odstąpienia od umowy ubezpieczenia w okresie 30 dni od dnia zawarcia umowy – jeśli jesteś konsumentem i 7 dni od zawarcia umowy – jeśli jesteś przedsiębiorcą, pod warunkiem, że umowa ubezpieczenia zawierana jest na okres dłuższy niż 6 miesięcy. Zatem masz, po zawarciu umowy dodatkowy czas na przeczytanie warunków umowy, zadanie pytań agentowi. Odstąpienie od umowy ubezpieczenia nie zwalnia Cię od obowiązku zapłaty składki za okres, w którym zakład ubezpieczeń udzielał ochrony ubezpieczeniowej.
Jeśli zawarłeś umowę ubezpieczenia o charakterze oszczędnościowym, Twoja umowa ubezpieczenia może przewidywać tzw. całkowity lub częściowy wykup polisy.
Całkowity wykup polisy oznacza, że kończy się ochrona ubezpieczeniowa, a zakład ubezpieczeń wypłaca tzw. wartość wykupu, pochodzącą ze środków, które w czasie trwania umowy odłożył na ten cel poprzez stworzenie odpowiedniej rezerwy finansowej. Masz wówczas prawo zwrócić się do zakładu ubezpieczeń z wnioskiem o wykup umowy ubezpieczenia w części lub w całości w każdym czasie, zwykle nie wcześniej jednak, niż po upływie drugiego roku obowiązywania umowy ubezpieczenia. Dopiero, bowiem po tym czasie wartość wykupu w ogóle może wystąpić, z uwagi na fakt, że w pierwszym okresie trwania ubezpieczenia zakład ponosi największe koszty i dopiero potem pieniądze wpłacane przez Ciebie zaczynają pracować. Im dłuższej trwa umowa tym wyższa wartość wykupu. Nie spodziewaj się jednak prostego przeliczenia, wartość wykupu = wartość wpłaconych składek. Nic bardziej mylącego. Przypominam, że polisa ubezpieczeniowa to nie lokata w banku.
Rezygnacja z polisy ubezpieczeniowej na życie powinna być decyzją kilkakrotnie przemyślaną, niepodejmowaną pod wpływem chwili. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, powinieneś przeanalizować wszystkie możliwe rozwiązania, takie jak czasowe zawieszenie opłacania składek czy też rezygnacja z opcji dodatkowej ochrony. Zawsze należy poszukać innych rozwiązań, a rezygnacje traktować jako rzecz ostateczną. Możesz również spotkać się z kompetentną osobą z towarzystwa ubezpieczeniowego i razem z nią zastanowić się nad najlepszym rozwiązaniem problemu.
Alicja Szakiel
Kup ubezpieczenie