Ubezpieczenia dotyczące życia i zdrowia, jako jeden z nielicznych sektorów branży ubezpieczeniowej działają bardzo poprawnie. Nie zmienia to jednak faktu, że należy dokładniej przyjrzeć się codziennym problemom osób składających w towarzystwie ubezpieczeniowym roszczenie o wypłatę świadczenia.
Jakie umowy posiadają Polacy
Spory odsetek polis życiowych to ubezpieczenia grupowe, gwarantowane przez niektóre zakłady pracy. Składki najczęściej potrącane są z wynagrodzenia ubezpieczonego.
Przystąpienie do grupowego ubezpieczenia poprzedza konieczność wypełnienia formularzy, które określą stan zdrowia zainteresowanego.
Ważne jest to, aby w rzetelny sposób poinformować o ewentualnych chorobach przewlekłych i przypadłościach, a także nie ukrywać niuansów, bywa, że ważnych dla umowy ubezpieczenia. Mogą one mieć istotny wpływ na późniejszą wypłatę bardzo niskiego świadczenia lub nawet odmowę uznania roszczenia.
Innym dobrowolnym ubezpieczeniem chroniącym życie i zdrowie jest polisa następstw nieszczęśliwych wypadków, a więc NNW. Różnica z wyżej opisaną umową jest taka, że poszkodowany uzyska odszkodowanie z polisy NNW tylko, gdy dojdzie do wypadku.
Natomiast grupowe ubezpieczenie daje ochronę w przypadku zdarzeń losowych, ale również takich jak urodzenie dziecka, śmierć teściów czy rodziców.
Umowa NNW nie obejmuje takich ryzyk.
Niemniej warto posiadać obie umowy ubezpieczenia, ponieważ doskonale się uzupełniają dając kompleksową ochronę życia i zdrowia ubezpieczonego.
Warto pamiętać, że w sytuacji, gdy zawieramy polisę NNW nie ma obowiązku informowania o dotychczasowej kondycji zdrowotnej.
Procedura wypłacania świadczeń
Likwidacja roszczeń z tytułu dobrowolnych ubezpieczeń NNW i grupowych na życie jest stosunkowo przyjazna dla klienta. Wynika to z faktu, iż każdorazowo podczas zawierania polisy oprócz OWU otrzymujemy tzw. „tabelę uszczerbków”. Jest to dokument informujący ubezpieczonego, jaki procent sumy ubezpieczenia otrzyma za dany uraz.
Kup ubezpieczenie