Często umowa ubezpieczenia grupowego zawierana jest na rok (później automatycznie odnawiana). Towarzystwo ubezpieczeniowe zastrzega sobie prawo zmiany wysokości składki ubezpieczeniowej, jeżeli istotnie wzrośnie wartość czynników mających wpływ na ponoszone przez TU ryzyko. Im większa grupa, tym większe jest prawdopodobieństwo lepszego rozłożenia ryzyka, a tym samym mniejsza konieczność bardzo szczegółowego i dogłębnego badania danej grupy. Za małą grupę uważa się taką o liczebności do około 20-30 pracowników, za dużą grupę taką o liczebności około 100-500 osób.
Kolejna sprawa to wewnętrzna charakterystyka grupy. Aby jej dokonać, należy poddać analizie średnią wieku w grupie, stosunek liczny kobiet do mężczyzn, okres pracy w danym zakładzie, zachorowalność, charakter wykonywanej pracy, choroby zawodowe itp. Przy tej charakterystyce towarzystwo ubezpieczeniowe powinno również zwrócić uwagę na czynniki w skali makro, takie jak lokalizacja zakładu pracy, jego sytuacja finansowa itp.
Firmy ubezpieczeniowe często stosują także dodatkowe ograniczenia, takie jak określenie minimalnej wielkości grupy możliwej do ubezpieczenia, wprowadzenie okresu karencji, czyli okresu, w którym ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności, mimo opłacenia składki ubezpieczeniowej, czy też określenie wymagań, jakie pracownik musi spełnić, aby kwalifikować się do ubezpieczenia.
To, czy towarzystwo ubezpieczeniowe zastosuje ograniczenia w doborze pracowników, zależy od jego polityki wewnętrznej i własnych przepisów. Często pojawiają się poniższe wymagania:
-
pracownik jest zatrudniony w momencie zawierania ubezpieczenia przez pracodawcę w pełnym wymiarze czasu pracy,
-
pracuje w danym zakładzie pracy określoną ilość czasu (np., co najmniej 3 lub 6 miesięcy),
-
nie przebywał na zwolnieniu chorobowym w ciągu określonego czasu, (np. w ciągu ostatnich 6-12 miesięcy).
Zwykle ubezpieczenie grupowe obejmuje całe zakłady pracy, ale pracownicy mogą płacić różne składki. Ubezpieczenia grupowe mogą obok zakładów pracy obejmować pracowników zrzeszonych w organizacjach, stowarzyszeniach czy związkach zawodowych.
Ubezpieczenie.com.pl/
Ubezpieczeniaonline.plKup ubezpieczenie