Nie jest jednak regułą, że choroba psychiczna automatycznie wyklucza możliwość ubezpieczenia na życie. Każda sytuacja jest inna i zakład ubezpieczeń każdą może rozpatrzyć ją indywidualnie.
Ankieta medyczna w ocenie ryzyka ubezpieczeniowego
Najistotniejszą kwestią, której nie powinniśmy przy wypełnianiu wniosku o ubezpieczenie na życie pominąć jest – jak już podkreślono – dokładne i zgodne ze stanem faktycznym wypełnienie ankiety medycznej. Ukrywanie jakichkolwiek okoliczności związanych z chorobą bądź samej choroby, może obrócić się przeciwko nam.
Zażywanie leków i same zaburzenia nie muszą być jednoznaczne z brakiem możliwości zawarcia umowy ubezpieczenia na życie.
Regularne leczenie i brak pogarszania się stanu zdrowia może okazać się dobrym argumentem przemawiającym na naszą korzyść przed ubezpieczycielem. Pomocna może być w tym względzie dokumentacja medyczna dołączona do wniosku.
W sytuacji, kiedy nasza choroba ujawniła się stosunkowo niedawno i dopiero podjęliśmy leczenie farmakologiczne możemy spodziewać się odmowy zawarcia ubezpieczenia na życie na naszą rzecz.
Nie oznacza to jednak, że już w ogóle nie będziemy mieli szans na wykupienie tego typu polisy.
Czas i skuteczność leków będą działały na naszą rzecz, więc nie obawiajmy się za kilka lat po raz kolejny wnioskować o objęcie ochroną ubezpieczeniową naszego życia.
Zakład ubezpieczeń indywidualnie dokona oceny ryzyka i jeśli nasza choroba jest pod stałą opieką lekarza specjalisty, przestrzegamy jego zaleceń i nie mamy większych problemów z przystosowaniem się do życia w społeczeństwie raczej powinniśmy liczyć na pozytywną ocenę ryzyka przez towarzystwo ubezpieczeniowe i możliwość zawarcia ubezpieczenia na życie.
Nasz wniosek może zostać jednak oceniony mniej korzystnie jeśli w przeszłości podejmowaliśmy kroki, które w bezpośredni sposób mogły zagrażać naszemu życiu lub nawet dokonaliśmy próby samobójczej.
Nie ujawnienie takiej okoliczności we wniosku ubezpieczeniowym w przypadku zajścia zdarzenia ubezpieczeniowego może być podstawą do odmowy wypłaty świadczenia.
Towarzystwo ubezpieczeniowe ma obowiązek zadbania o to, aby klient przed zawarciem umowy ubezpieczenia starannie i z pełną dokładnością podał wszelkie okoliczności mogące mieć wpływ na ewentualną wypłatę świadczenia oraz wypełnił ankietę medyczną.
Jednak także po stronie klienta leży obowiązek wypełnienia jej z podaniem informacji prawdziwych.
Z drugiej strony informacja, że nasza choroba była w przeszłości przyczyną podjęcia próby samobójczej dla zakładu ubezpieczeń, w związku z ryzykiem ponownego wystąpienia tego rodzaju sytuacji również w czasie trwania ochrony ubezpieczeniowej, może być podstawą odmowy zawarcia umowy ubezpieczenia na życie.
W tej sytuacji korzystny dla nas może okazać się również czas, a także systematyczne i skuteczne leczenie farmakologiczne.
I nawet jeśli towarzystwo ubezpieczeniowe wyrazi wolę objęcia nas ochroną ubezpieczeniowa na życie możemy spodziewać się podniesienia składki ubezpieczeniowej.
Wyłączenie z zakresu ochrony samobójstwa nie jest skuteczne, jeśli samobójstwo nastąpiło po upływie dwóch lat od zawarcia umowy ubezpieczenia.
Jeżeli zatem w związku z chorobą podejmowaliśmy już próby samobójcze zawarcie umowy ubezpieczenia na życie może być bardzo trudne, z pewnością jednak nie niemożliwe.
Pamiętajmy, że właściwie każda sytuacja jest rozpatrywany przez zakład ubezpieczeń indywidualnie, dlatego nawet jeśli nasze zdrowie psychiczne nie jest w najlepszej formie nie obawiajmy się zwrócić do ubezpieczyciela z wnioskiem o ubezpieczenie na życie.
Sylwia Krukowska
Kup ubezpieczenie