Podstawową funkcją ubezpieczeń na życie jest ich rola ochronna.
Posiadając tego typu polisę w razie naszej śmierci najbliżsi mogą liczyć na wypłatę świadczenia w wysokości określonej sumy ubezpieczenia. Zabezpieczamy finansowo naszą rodzinę i osoby nam najbliższe.
Rynek ubezpieczeń oferuje kilka odmiennych zakresów ubezpieczeń życiowych. Zgodnie z potrzebą możemy je rozszerzyć o ubezpieczenia posagowe dla dzieci, funkcję inwestycyjną, rentową lub w końcu wypadkową i chorobową.
Analiza rynku ubezpieczeń niezmiennie od lat wskazuje jednak, że najwięcej składek towarzystwa ubezpieczeniowe wciąż zbierają z klasycznego ubezpieczenia na życie, bardzo często sprzedawanego wraz z kredytami.
Wysokość składki w ubezpieczeniach na życie zależna jest od: wieku, płci, stanu zdrowia, sumy ubezpieczenia i wykonywanego zawodu.
Składka ubezpieczeniowa może ulec dodatkowo podwyższeniu, jeśli uprawiamy sporty wysokiego ryzyka (np. jazda konna, myślistwo, nurkowanie, rafting, sztuki walki itp.) lub sporty ekstremalne (wymagające ponadprzeciętnych umiejętności, odwagi i działania w warunkach podwyższonego ryzyka np. skoki ze spadochronem, paralotniarstwo, kolarstwo górskie, sporty motorowe, jazda na skuterach wodnych, skoki narciarskie, wspinaczka wysokogórska itp.).
Wyższą składkę zapłacą również osoby o gorszym od przeciętnego stanie zdrowia. Przy zakupie ubezpieczenia na życie obowiązkowe jest wypełnienie ankiety medycznej, która obrazuje ubezpieczycielowi ryzyko, jakie ponosi w związku z ochroną naszego życia.
Bardzo istotne jest, aby ankieta została wypełniona zgodnie ze stanem faktycznym i aby żadne okoliczności, o które pytał zakład ubezpieczeń nie zostały zatajone.
Jeśli bowiem już leczyliśmy się w związku z jakimś schorzeniem i nie przekażemy tej informacji przy zawieraniu umowy ubezpieczenia, ubezpieczyciel będzie mógł odmówić wypłaty świadczenia, gdyby zgon nastąpił w związku z nie ujawnioną przez nas chorobą.
Ubezpieczenie na życie dla osób z chorobami psychicznymi
Osoby ze słabym stanem zdrowia zazwyczaj nie mają szans na wykupienie polisy na życie.
Stan zdrowia to jednak nie tylko nasze fizyczne możliwości, lecz także stan psychiczny. Jak zatem sytuacja przedstawia się w przypadku osób z zaburzeniami psychicznymi? Czy mogą oni liczyć na możliwość wykupienia polisy na życie?
W każdym roku w Polsce ponad 1,5 mln osób trafia do szpitali psychiatrycznych. Przeważają wśród nich problemy lękowe i depresyjne. Osoby takie mogą mieć trudności z podejmowaniem racjonalnych decyzji, logicznym myśleniem.
Choroba wpływa nie tylko na życie osoby nią dotkniętej, lecz również na funkcjonowanie rodziny i najbliższych.
Stany depresyjne mogą powodować, że chory będzie częściej podejmował działania autodestrukcyjne (kroki samobójcze lub z dużym ryzykiem zagrożenia życia lub zdrowia), niż osoba zdrowa.
A to dla ubezpieczyciela rodzi większe ryzyko zajścia zdarzenia ubezpieczeniowego i konieczności wypłaty świadczenia.
Kup ubezpieczenie