W razie naruszenia z winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa obowiązków określonych w paragrafach poprzedzających ubezpieczyciel może odpowiednio zmniejszyć świadczenie, jeżeli naruszenie przyczyniło się do zwiększenia szkody lub uniemożliwiło ubezpieczycielowi ustalenie okoliczności i skutków wypadku.
Skutki braku zawiadomienia ubezpieczyciela o wypadku nie następują, jeżeli ubezpieczyciel w terminie wyznaczonym do zawiadomienia otrzymał wiadomość o okolicznościach, które należało podać do jego wiadomości.
Czynności podejmowane przez ubezpieczycieli od momentu zawiadomienia o szkodzie do wypłaty odszkodowania w praktyce ubezpieczeniowej są nazwane likwidacją szkody lub postępowaniem wyjaśniającym.
Ciężar weryfikacji zgłoszonego zdarzenia pod względem faktycznym i prawnym spoczywa na ubezpieczycielu.
Na powyższy obowiązek wskazuje art. 16 ust. 1 ustawy o działalności ubezpieczeniowej (Dz. U. z 2003 r. Nr 124, poz. 1151, z późn. zm.). Do oceny szkody o dużych rozmiarach zawsze niezbędne jest przeprowadzenie oględzin uszkodzonego bądź zniszczonego mienia.
Ubezpieczyciel obowiązany jest spełnić świadczenie w terminie trzydziestu dni, licząc od daty otrzymania zawiadomienia o wypadku.
Proces likwidacji szkód ubezpieczeniowych jest dość skomplikowany. Rozpoczyna się w momencie złożenia zawiadomienia o wypadku ubezpieczeniowym, następnie podejmowanych jest wiele czynności, przykładowo:
-
sprawdzenie polisy ubezpieczeniowej (opłacenie składki, okres ubezpieczenia) i ustalenie, czy zdarzenie mieści się w ryzyku ubezpieczeniowym określonym w umowie,
-
wezwanie do podania wszelkich okoliczności zdarzenia,
-
wyjaśnienie okoliczności zdarzenia,
-
zebranie koniecznych dowodów, w tym głównie dokumentów związanych ze zdarzeniem i przedmiotem ubezpieczenia,
-
przeprowadzenie analizy prawnej i ustalenie, czy zachodzi odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń,
-
określenie wartości odszkodowania,
-
wydanie decyzji i poinformowanie o niej zainteresowanego oraz pouczenie o przysługujących mu środkach odwoławczych,
-
wypłacenie odszkodowania, jeśli jest należne,
-
ustalenie winnego lub odpowiedzialnego za zdarzenie i skierowanie do niego roszczenia regresowego.
Przepisy prawa w zasadzie nie określają żadnych szczególnych metod postępowania w przypadku wystąpienia szkód w nieruchomościach. Wyjątkiem są katastrofy budowlane.
Zgodnie z art. 73 ust. 1 ustawy Prawo budowlane katastrofą budowlaną jest niezamierzone, gwałtowne zniszczenie obiektu budowlanego lub jego części, a także konstrukcyjnych elementów rusztowań, elementów urządzeń formujących, ścianek szczelnych i obudowy wykopów.
Podstawa prawna:
-
Ustawa kodeks cywilny ( Dz.U z 1964 Nr 16 poz. 93 ze zm.).
-
Ustawa o działalności ubezpieczeniowej (Dz. U. z 2003 r. Nr 124, poz. 1151, ze zm.).
Przemysław Gogojewicz
Specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Ubezpieczam się!
www.gogojewicz.com