Każde z towarzystw ubezpieczeniowych posiadające w swojej ofercie ubezpieczenie o charakterze inwestycyjnym określa własne zasady dotyczące wypłaty środków z rachunku ubezpieczającego. Jednak jest kilka wspólnych podstawowych zasad, na których opierają się zakłady ubezpieczeń.
Częściowa wypłata środków
Częściowa wypłata może być dokonana na wniosek ubezpieczającego, zwykle w każdym roku polisowym, jednak nie częściej niż w liczbie wskazanej w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Częściowej wypłaty dokonuje się przez umorzenie na rachunku ubezpieczającego, ze wskazanego przez niego subkonta, odpowiedniej liczby jednostek uczestnictwa funduszu.
Jeżeli ubezpieczający nie wskażą funduszu, z którego należy dokonać umorzenia, jednostki uczestnictwa poszczególnych funduszy zostaną umorzone w poszczególnych proporcjach odpowiadających udziałowi poszczególnych funduszy.
Umorzenie jednostek uczestnictwa na rachunku ubezpieczającego następuje według wartości jednostek uczestnictwa najpóźniej z dnia wskazanego w regulaminach funduszy, po dniu zaakceptowania zlecenia częściowej wypłaty.
Bywa tak, że towarzystwo ustala minimalną kwotę, jaką można wypłacić (tzw. kwotę minimalną). Wówczas częściowa wypłata musi być co najmniej równa wspomnianej kwocie. Częściowa wypłata jest dokonywana przelewem na rachunek bankowy ubezpieczającego albo przekazem pocztowym, w terminie wskazanym w regulaminach Funduszy. Podstawą dokonania częściowej wypłaty jest przedstawienie towarzystwu:
-
dokumentu potwierdzającego tożsamość ubezpieczającego,
-
prawidłowo wypełnionego zlecenia częściowej wypłaty na formularzu danego towarzystwa,
-
innych dokumentów wymaganych przez towarzystwo.