Dokonując częściowej wypłaty środków pieniężnych, zgromadzonych na rachunku zysków prowadzonym przy polisie, należy mieć świadomość, że wypłacana kwota nie może przewyższać sumy składek regularnych za okres 12 miesięcy, a środki zgromadzone na rachunku muszą być wystarczające do pokrycia wypłaty. Ubezpieczony ma zapewnioną ochronę, a dokonanie częściowej wypłaty nie zmienia warunków wypłaty świadczenia w przyszłości.
Wypłata świadczenia
Świadczenie z tytułu zgonu ubezpieczonego towarzystwo wypłaca osobie uprawnionej. Warunkiem rozpatrzenia roszczenia o wypłatę świadczenia jest złożenie w towarzystwie wniosku o wypłatę wraz z dokumentami wymaganymi przez dany zakład ubezpieczeń. W przypadku zgonu ubezpieczonego świadczenie jest równe sumie następujących kwot:
-
suma ubezpieczenia w wysokości uzależnionej od przyczyny zgonu,
-
indywidualny stan funduszu.
Świadczenie z tytułu zgonu ubezpieczonego wskutek nieszczęśliwego wypadku nie przysługuje, jeżeli zgon nastąpił po upływie 180 dni od dnia zajścia nieszczęśliwego wypadku (na podstawie danych Nordea Życie). Towarzystwo ubezpieczeniowe jest zobowiązane do wypłaty świadczenia w ciągu 30 dni od daty złożenia wszystkich wymaganych dokumentów.
Jeżeli ustalenie okoliczności koniecznych do określenia odpowiedzialności towarzystwa lub wysokości należnego świadczenia okazałoby się niemożliwe, świadczenie zostanie wypłacone w terminie dwóch tygodni od dnia, w którym przy zachowaniu należytej staranności wyjaśnienie tych okoliczności było możliwe.
Natomiast jeżeli świadczenie nie przysługuje, albo przysługuje w innej wysokości niż wielkość zgłoszona w roszczeniu, wówczas towarzystwo ubezpieczeniowe informuje o tym osobę występującą z roszczeniem. W ostatecznym rozrachunku osobie występującej z roszczeniem przysługuje możliwość dochodzenia swoich praw na drodze sądowej.
Ubezpieczenie.com.pl/
Ubezpieczeniaonline.pl