Odpowiedni podział środków sprawi, że nawet jeśli agresywna inwestycja straci 50, a może i 100% wartości, to zysk z funduszu „bezpiecznego” pokryje nam owe straty.
Jest to możliwe w perspektywie inwestowania długoterminowego i uwalnia nas od rozmyślań: kiedy nadejdzie kryzys?
W ramach UFK możemy też przyjąć znacznie odważniejszą strategię, inwestując w fundusze surowcowe, towarów rolnych, fundusze inwestujące w waluty i inne. Oferta UFK jest szeroka, dlatego każdy – mniej czy bardziej doświadczony inwestor – znajdzie coś dla siebie.
Dodam, że inwestowanie krótkoterminowe czy spekulacyjne nie jest silną stroną polis ubezpieczeniowych.
Na spekulacji da się zarobić, niemniej nie wtedy, kiedy posiada się pracę na pełen etat i inne absorbujące zajęcia, a także wówczas, kiedy wycofanie środków z rachunku trwa kilka dni.
Inwestycja w jeden typ aktywów (np. surowce, akcje) z myślą o szybkim zrealizowaniu zysków może odbić się nam czkawką, jeśli nie „uciekniemy” odpowiednio szybko z zyskiem.
Tymczasem obecnie sytuacja na rynkach zmienia się nawet z godziny na godzinę. Mogliśmy obserwować w tym roku bardzo gwałtowne zyski i spadki między innymi na metalach: złocie i srebrze. Mimo że w długim terminie oba metale zyskały wiele na wartości, to wchodząc w inwestycję w nieodpowiednim momencie (spekulując) mogliśmy nawet stracić.
Pytanie o kryzys
Ostatnie paniczne spadki na giełdach sprawiły dużo zamieszania i wprowadziły w konsternację ubezpieczonych. Nawet dobrze zarządzany portfel odczuł stratę, stąd pytanie: czy takie załamanie może się powtórzyć w najbliższym czasie? Niestety, może.
Trudno ocenić prawdopodobieństwo, choć wiele czynników wskazuje na to, że sytuacja zmierza ku gorszemu. Najważniejszymi powodami są wciąż nierozwiązane problemy krajów strefy euro – ich nadmierne zadłużenie i brak planów jego ograniczenia. Do ważnych czynników możemy także zaliczyć spowolnienie wzrostu w USA, Niemczech czy Japonii.
Rozwiązanie tych problemów musi nastąpić w najbliższej przyszłości, ale nie jest jasne kiedy, więc jeśli nie chcemy, aby miało niekontrolowany wpływ na zasobność naszego portfela inwestycyjnego czy założonego teraz lub w innym terminie, musimy trzymać się określonych zasad i obranej przez nas strategii. Tym bardziej, kiedy myślimy o zabezpieczeniu swojego życia i zdrowia poprzez ubezpieczenie z inwestycją w UFK.
Piotr Siekański