Prywatne ubezpieczenia zdrowotne biją rekordy popularności, Nic dziwnego, że coraz częściej próbujemy znaleźć odpowiednią ofertę i zapewnić sobie i swojej rodzinie komfort w postaci prywatnej opieki medycznej.
Większość z nas najchętniej nie wydałaby na taką polisę więcej niż 5
0 złotych miesięcznie i tu zaczynają się schody. Co mamy na myśli mówiąc, słysząc lub myśląc – PRYWANTE UBEZPIECZENIE ZDROWOTNE?
Jakie padają odpowiedzi?
No wszystkie badania, wszyscy lekarze, wizyty u specjalistów. Panie wymieniają ginekologa i prowadzenie ciąży. Chcemy też mieć w pakiecie dentystę. To wszystko w renomowanej klinice cieszącej się popularnością i dobrą opinią. Pod koniec przypominamy sobie - jakoby mimochodem – no i jak mi się coś stanie i trafię do szpitala, to żeby ubezpieczyciel zapłacił za leczenie. I tu pojawia się problem.
Większość prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych, a już na pewno tych za które zapłacimy mniej niż 90 zł miesięcznie, ma formę tzw. abonamentów. Ubezpieczenia szpitalne są, po pierwsze droższe, a po drugie, nie gwarantują pełnej hospitalizacji, tak jak byśmy sobie tego życzyli. Tak, na chwilę obecną, wygląda oferta Polskiego rynku ubezpieczeń w tej dziedzinie.
Standardowe ubezpieczenie zdrowotne daje
dostęp do prywatnych placówek medycznych współpracujących z ubezpieczycielem w zamian za regularnie opłacaną składkę. Katalog usług medycznych, z których można korzystać jest jasno określony i zawiera przede wszystkim opiekę ambulatoryjną.
Leczenie ambulatoryjne to dostęp do prywatnej opieki medycznej bez konieczności przebywania w danej placówce medycznej ponad 24 godziny. Są to w szczególności: konsultacje u lekarzy specjalistów, leczenie, zabiegi, badania, testy diagnostyczne, szczepienia, wizyty domowe, itp.
Katalogi usług są obszerne, ale zakres dostępnej opieki medycznej różni się pomiędzy poszczególnymi wariantami ubezpieczenia.
Im więcej usług, tym droższa polisa.
Poszukiwania ubezpieczenia zdrowotnego prawdopodobnie rozpoczniemy od oferty najtańszej ze składką kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Taka polisa może się jednak okazać niewystarczająca. Warto sięgnąć o wariant lub dwa warianty wyżej, do tego dołożyć świadczenia związane z opieką w szpitalu – nagle składka rośnie nam do 150-200 złotych za miesiąc. Często zniechęca to osoby początkowo bardzo zainteresowane. W przypadku polis medycznych trzeba jednak mieć na uwadze fakt, iż
prywatna opieka medyczna jest droga i dobra polisa zdrowotna nie może kosztować mało, bo i poziom ochrony będzie niewielki.
Zofia Dmochowska