Mimo popularności badań profilaktycznych i propagowania zdrowego trybu życia, ryzyko zachorowania na poważną chorobę wciąż istnieje. Czy możemy się przed nim jakoś dodatkowo uchronić? Tak.
Ubezpieczenie poważnych zachorowań
Ponieważ mamy do czynienia z ryzykiem, tematowi nie pozostały obojętne zakłady ubezpieczeń, które wprowadziły tzw. ubezpieczenia poważnych zachorowań. Jest to gwarancja wypłaty pieniędzy na wypadek wystąpienia poważnej choroby. Oczywiście posiadanie ubezpieczenia nie zmniejszy bólu i cierpienia związanego z chorobą, ale uzyskane od ubezpieczyciela środki finansowe mogą ułatwić lub umożliwić szybszy powrót do zdrowia. Mogą być przeznaczone na dowolny cel np.: pokrycie kosztów leczenia w placówce prywatnej, dodatkową opiekę pielęgniarską, zakup lekarstw, hospitalizację o podwyższonym standardzie, częściową rekompensatę utraconych dochodów, rehabilitację.
Ubezpieczenie pracownicze
Ubezpieczenie poważnych zachorowań funkcjonuje obecnie najczęściej jako opcja dodatkowa do umów ubezpieczeń na życie zawieranych przez pracodawcę na rzecz pracowników. W związku z rozwojem produktów takie ubezpieczenie można coraz częściej spotkać jako opcja dodatkowa do indywidualnych polis na życie. Na uwagę zasługuje również fakt, że przeciętny Polak ma już szansę indywidualnego wykupienia polisy, która pozwoli zrekompensować koszty związane z leczeniem poważnej choroby i jest to podstawowa funkcja ubezpieczenia.
Zawał, nowotwór, by-passy
Ochrona z tytułu poważnych zachorowań obejmuje zazwyczaj kilkanaście schorzeń, do których należą najczęściej: nowotwór, zawał serca, udar, niewydolność nerek, chirurgiczne leczenie choroby wieńcowej (by-pass), przeszczep narządu, utrata wzroku, utrata mowy, ciężkie oparzenie czy śpiączka. Szczegółowy zakres zachorowań objętych ubezpieczeniem zawsze znajduje się o warunkach ubezpieczenia. Tam też są określone wysokości wypłat z tytułu wystąpienia każdej z chorób, ponieważ różnią się one w zależności od tego, na ile dana choroba jest poważna. Ubezpieczenie ma zapewnić środki finansowe w trudnym okresie przebiegu choroby i późniejszej rehabilitacji.
Ubezpieczenie operacji
Ubezpieczeniem pokrewnym do „poważnych zachorowań” jest ubezpieczenie operacji. Gwarantuje ono wypłatę świadczenia na wypadek wykonania zabiegu operacyjnego. Nie ma tu znaczenia, czy operacja została wykonana w ramach NFZ czy prywatnie. Ubezpieczyciel wypłaca np. 2 tys. złotych, bo mieliśmy operację żylaków. Katalogi operacji są bardzo rozbudowane – obejmują nawet 150 – 200 różnych operacji i zabiegów. Wczytując się w zapisy OWU, warto zwrócić uwagę na to, co się dzieje w przypadku zdiagnozowanie u osoby ubezpieczonej schorzenia lub przeprowadzenia operacji, której nie obejmuje Katalog. W większości przypadków Towarzystwo nie wypłaca odszkodowania. Na rynku można już jednak znaleźć produkty, w ramach których przeprowadzona operacja jest kwalifikowana do odpowiedniej grupy z Katalogu i na tej podstawie wypłacane jest odszkodowanie. Konstrukcja taka jest bardzo korzystna dla Ubezpieczonego. Takim ubezpieczeniem jest „Świadczenie Operacyjne” - nowa opcja dostępna w ramach prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego Compensa Zdrowie - swoista nowość na naszym rynku.
Zofia Dmochowska