WAŻNE! Mimo, że może to doprowadzić do płacenia wyższych składek
w kwestionariuszu należy pisać prawdę na temat stanu własnego zdrowia. Jakiekolwiek, nawet drobne nieprawidłowości czy kłamstwa mogą spowodować odmowę wypłaty odszkodowania czy zwrotu kosztów leczenia.
Choroby przewlekłe i okres karencji
Kolejną sprawą ważną dla Ubezpieczyciela jest to czy cierpimy na choroby przewlekłe. Jest to związane przede wszystkim z wysokimi kosztami ich leczenia. Zazwyczaj towarzystwa zgadzają się pokrywać te koszty, o ile nie są one związane z pobytem w szpitalu. Zdarzają się jednak i towarzystwa, które otwarcie mówią, że leczą jedynie choroby, które pojawiły się po zawarciu ubezpieczenia. Dlatego wybierając Ubezpieczyciela należy bardzo uważnie przestudiować proponowane przez niego Ogólne Warunki Ubezpieczenia.
Dla Ubezpieczonego z kolei ważny jest przewidziany w polisie okres karencji, czyli czas bezpośrednio po zawarciu ubezpieczenia, przez który towarzystwo nie udziela ochrony, chyba że Ubezpieczonemu przydarzy się nieszczęśliwy wypadek. Praktyki towarzystw są tutaj raczej podobne, zazwyczaj okres ten trwa 3 – 4 miesiące, warto jednak dokładnie zapoznać się z zapisami przewidzianymi przez polskich Ubezpieczycieli w tej kwestii.
Marta Czyż