Zawierając umowę ubezpieczenia zdrowotnego należy sprawdzić zarówno merytoryczne, jak i
techniczne warunki ubezpieczenia. Te drugie są równie ważne, ponieważ
mówią o naszych prawach w stosunku do Ubezpieczyciela, z których często nie zdajemy sobie sprawy.
Na jakie istotne aspekty techniczne należy zwrócić uwagę, decydując się na zakup polisy zdrowotnej?
-
Kto może zawrzeć umowę prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego?
Umowę ubezpieczenia zdrowotnego może zawrzeć każdy, kto skończył 18. rok życia, czyli posiada zdolność do czynności prawnych (możność nabywania praw i zaciągania zobowiązań).
-
Na jaki czas podpisuje się umowę?
Umowę zawiera się na okres jednego roku, przy czym początek jej obowiązywania deklaruje się we wniosku ubezpieczeniowym. Polisa zostaje wystawiona od pierwszego dnia miesiąca. Często Ubezpieczyciele stosują w polisie zapis o jej automatycznym przedłużeniu, tzn. że jeżeli po roku żadna ze stron jej nie wypowie, to umowa automatycznie zostaje przedłużona na rok kolejny.
-
Czy mam prawo zrezygnować z ubezpieczenia przed zakończeniem umowy?
Tak. Aby to uczynić, należy wysłać do towarzystwa ubezpieczeń list z decyzją o rozwiązaniu umowy (UWAGA! Należy pamiętać o okresie wypowiedzenia, który wynosi od 1 do 3 miesięcy – w zależności od zakładu ubezpieczeń).
W tym miejscu należy również wspomnieć, że każdy, kto podpisał umowę ubezpieczenia, ma prawo od niej odstąpić w ciągu 30 dni od jej zawarcia bez względu na rodzaj ubezpieczenia i powód rezygnacji.
-
Czy po zawarciu polisy zdrowotnej powinienem dostać np. kartę potwierdzającą, że jestem dodatkowo ubezpieczony?
Towarzystwo powinno przekazać ubezpieczonemu kratę, która uprawnia do korzystania ze świadczeń medycznych w placówkach współpracujących z ubezpieczycielem.
OZ