Rada Ministrów pozytywnie zaopiniowała we wtorek poselski projekt ustawy „Przepisy wprowadzające ustawy z zakresu ochrony zdrowia" przedłożony przez minister zdrowia Ewę Kopacz.
Celem projektu jest oczywiście wprowadzenie w życie reformy zdrowia. Na reformę składa się 5 ustaw: o zoz -ach, pozwalający na przekształcenie szpitali w spółki, o ochronie praw pacjenta i o Rzeczniku Praw Pacjenta, o konsultantach krajowych i wojewódzkich w ochronie zdrowia, o pracownikach zakładów opieko zdrowotnej, oraz o akredytacji w ochronie zdrowia.
W założeniach projektu jest podział zakładów opieki medycznej na trzy kategorie. Kategoria A to dodatnia rentowność, kategoria B to rentowność od 0 procent do – 5 procent, do kategorii C będą zaliczać się zakłady które nie otrzymały dwóch poprzednich kategorii. Czy dany zakład zalicza się do kategorii C będzie określał biegły rewident.
Projekt przewiduje umorzenie długów wszystkim kategoriom zakładów opieki zdrowotnej istniejących na 31 grudnia 2007 roku. Wydatki na ten cel wyniosą ok. 2,7 miliardów złotych. Kwota uwzględnia pożyczki i poręczenia skarbu państwa. Zakłady z kategorii C zostaną poddane programowi naprawczemu. Może oznaczać to poddanie zakładu przymusowemu zarządowi.
Przekształcenie zoz –ów ma potrwać dwa lata. Zakłady, które nie przekształcą się w spółki z.o.o. lub w spółki akcyjne zostaną wykreślone z Krajowego Rejestru Zakładów Opieki Zdrowotnej i Jednostek Badawczo Rozwojowych. Powstałe w ten sposób spółki mają być zwolnione przez dwa lata z podatku dochodowego. Projekt znosi także podział na publiczne i niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej. Z systemu ochrony zdrowia zostaną wyłączone żłobki. Wątpliwości rządu wzbudza jedynie jeden zapis, o tym że NFZ będzie zobowiązany do finansowania wydatków inwestycyjnych. Zdaniem przedstawicieli rządu należy zrezygnować z takiego zapisu, ponieważ podstawowym celem funduszu jest finansowanie świadczeń zdrowotnych.
Źródło: Gazeta Pomorska
JT