X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuďż˝ forum poleďż˝ artykuďż˝ znajomemu A A A

NFZ musi mieć konkurencję

2010-09-20 08:48 poniedziałek
Konkurencja między płatnikami jest warunkiem koniecznym dla poprawy efektywności polskiego systemu opieki zdrowotnej - wynika z najnowszego raportu "Konkurencja między płatnikami w bazowym systemie zabezpieczenia zdrowotnego", przygotowanego w ramach programu Ernst & Young Sprawne Państwo.

W kilku ostatnich dekadach wzrost wydatków na opiekę zdrowotną stał się trwałą tendencją, praktycznie we wszystkich krajach. Niesłabnący wzrost zapotrzebowania na usługi lecznicze wynika przede wszystkim ze starzenia się populacji oraz rosnącej świadomości ludzi w kontekście dbania o własne zdrowie. Towarzyszy temu oferta coraz bardziej skutecznych leków i technologii medycznych, a to pociąga za sobą lawinowy wzrost kosztów leczenia.

Jak wynika z najnowszego raportu Ernst & Young - aby konkurencja między płatnikami trzeciej strony
w systemie opieki zdrowotnej mogła zaistnieć, muszą zostać spełnione dwa podstawowe warunki: konieczna jest wielość płatników oraz możliwość wyboru płatnika przez pacjenta.

Jak twierdzi Łukasz Zalicki, Partner Zarządzający Działem Doradztwa Biznesowego Ernst & Young,  pula pieniędzy, jakimi przed kryzysem dysponował Narodowy Fundusz Zdrowia, co roku zwiększała się o kilkanaście procent. Nie wpłynęło to jednak na poprawę efektywności systemu opieki zdrowotnej. Aby system działał sprawniej, potrzebne są głębokie zmiany. Niestety samo zwiększenie nakładów na opiekę zdrowotną bez zmian strukturalnych i bez reorganizacji całego systemu, nie poprawi jakości usług ani ich standardów – dodaje.

Autorka raportu dr Barbara Więckowska wskazuje, że w Polsce nie istnieje system przekazywania zrozumiałej informacji pacjentom oraz instytucjom zewnętrznym. Nie istnieją także wystarczające bodźce do poszukiwania efektywności, zarówno po stronie płatnika, jak i świadczeniodawcy czy pacjenta. Z tego względu wprowadzenie kolejnych, konkurencyjnych do NFZ płatników w systemie zabezpieczenia zdrowotnego musi być połączone ze zmianami w innych jego obszarach.  

W obecnym systemie, z jednym płatnikiem, brakuje bodźców wspierających efektywność. Wprowadzenie konkurencji między płatnikami może znacznie poprawić tę sytuację. Potrzebne jest zastosowanie zasad gry rynkowej, aby zracjonalizować nasz system opieki zdrowotnej– tłumaczy Łukasz Zalicki.

W raporcie proponuje się wprowadzanie konkretnych rozwiązań, które mogą wpłynąć na racjonalizację polskiego systemu opieki zdrowotnej. Jednym z rozwiązań może być wprowadzenie wielu konkurujących płatników w obszarze bazowego koszyka świadczeń z równoczesnym oferowaniem takiego produktu przez NFZ. Możliwe jest też wprowadzenie wielu konkurujących płatników w obszarze komplementarnego doubezpieczenia społecznego z równoczesnym oferowaniem takiego produktu przez NFZ.

Raport zaprezentowany został publicznie podczas panelu „Systemy finansowania ochrony zdrowia. Konkurencja między płatnikami w sektorze ochrony zdrowia” podczas jubileuszowego XX Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Kontakt:

Bartłomiej Osieka
Program Ernst & Young Sprawne Państwo
E-mail: bartlomiej.osieka@pl.ey.com
 tel: +48 (22) 557 65 29
fax +48 (22) 557 70 01
tel.kom. 510 201 280
   
Cezary Andrzejczyk
Ciszewski Financial Communications
E-mail: candrzejczyk@publicrelations.pl
tel: +48 (22) 488 42 44
fax: +48 (22) 488 41 75
tel.kom. 662 041 424

Informacja prasowa Ernst & Young z dnia 15.09.2010 r.

« powrďż˝t do dziaďż˝u: Wiadomości
« zapisz siďż˝ na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Uprzednio występująca choroba - nawracające, przedłużające się lub przewlekłe ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składką ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty daję Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
finanse.rankomat.pl Porównaj produkty bankowe i sprawdź ranking kredytów gotówkowych oraz ranking kredytów hipotecznych. Najlepsze produkty bankowe w internecie.