X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuďż˝ forum poleďż˝ artykuďż˝ znajomemu A A A

Konieczne prywatne ubezpieczenia zdrowotne

2010-10-21 08:54 czwartek
Nasz projekt to pierwszy krok do wprowadzenia konkurencji na rynku zdrowotnym w Polsce. Wizja zmian musi skupić się na pacjencie. To oznacza, że świadczeniodawców na rynku medycznym nie można dzielić na publicznych i prywatnych. Każdy jest partnerem -  w ten sposób nakreśliła wizję kompleksowej reformy służby zdrowia w Polsce Ewa Kopacz, Minister Zdrowia.

Podczas zorganizowanej przez Polską Izbę Ubezpieczeń konferencji pt. „Rola i miejsce prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych w systemie ochrony zdrowia w Polsce” Ewa Kopacz podkreśliła, że dla Ministerstwa Zdrowia przy tworzeniu nowych rozwiązań systemowych bardzo ważna jest partnerska i profesjonalna współpraca ze środowiskiem ubezpieczeniowym. – Słuchamy was, bo nie należymy do osób, które twierdzą, że wszystko wiedzą najlepiej – powiedziała Ewa Kopacz.

Projekt ustawy normującej zasady działania prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych był od dawna oczekiwany. Pomysły przedstawione podczas konferencji przez Jakuba Szulca, wiceministra zdrowia, są w dużej mierze zgodne z postulatami PIU.

Ministerstwo chce stworzyć w systemie prawnym definicję ubezpieczenia zdrowotnego, a także sprecyzować w ustawie minimalny zakres takiego ubezpieczenia. Stworzone zostaną zasady, na jakich NFZ będzie współpracował z ubezpieczycielami. Dzięki nowym zapisom, możliwe będzie uzyskanie dzięki ubezpieczeniu świadczeń medycyny pracy, a także finansowanie pracownikom składek na  ubezpieczenie z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Propozycja przewiduje także ulgę podatkową dla osób korzystających z ubezpieczeń finansujących deficytowe świadczenia, trudno dostępne w systemie publicznym.

- Zapowiedzi Ministerstwa Zdrowia bardzo nas cieszą. Teraz oczekujemy konkretnych zapisów ustawy. Liczymy na to, że ministerstwo w najbliższych tygodniach prześle do zewnętrznych konsultacji konkretne zapisy projektu, który trafi poprzez Rząd do parlamentu – mówi Jan Grzegorz Prądzyński, prezes zarządu PIU.

Przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia podkreślali, że otwarcie rynku  prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych nie jest i nie ma być w żadnej mierze faworyzowaniem bogatszych pacjentów. – Prywatne ubezpieczenie nie będzie kluczem do przeskoczenia kolejki do gwarantowanych publicznie świadczeń – stwierdziła Ewa Kopacz.

Jest to założenie, o które od wielu lat opierają się propozycje PIU. – System prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych musi się opierać na zasadzie solidaryzmu społecznego. Na konkurencji na rynku ubezpieczeń zdrowotnych skorzystają wszyscy – i ci, którzy zdecydują się na zapłacenie dodatkowej składki za prywatne ubezpieczenie i ci, którzy tego nie zrobią. Dzięki ubezpieczeniom dodatkowym skrócą się bowiem kolejki do publicznych świadczeń – mówi Paweł Kalbarczyk, przewodniczący Komisji Ubezpieczeń Zdrowotnych PIU.

Szacuje się, że dziś, mimo teoretycznie pełnego dostępu do świadczeń publicznych, pacjenci wydają rocznie na świadczenia z własnych pieniędzy kilkanaście miliardów złotych. – Dzięki systemowi prywatnych ubezpieczeń każdy, kto zdecyduje się na opłacenie dodatkowej składki, odciąża budżet NFZ, co poprawi sytuację wszystkich korzystających ze świadczeń publicznych – powiedział Jakub Szulc.

Kotakt:

Marcin Tarczyński,
analityk PIU
Tel. 022 420 51 27
m.tarczynski@piu.org.pl

Informacja prasowa PIU z dnia 20.10.2010 r.
« powrďż˝t do dziaďż˝u: Wiadomości
« zapisz siďż˝ na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Trwały uszczerbek na zdrowiu - występujące u ubezpieczonego trwałe uszkodzenie ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składką ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty daję Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
finanse.rankomat.pl Porównaj produkty bankowe i sprawdź ranking kredytów gotówkowych oraz ranking kredytów hipotecznych. Najlepsze produkty bankowe w internecie.