Mimo, że w polityce panuje obecnie sezon ogórkowy a my, Polacy interesujemy się przede wszystkim Igrzyskami Olimpijskimi w Pekinie, nie oznacza to całkowitego zastoju jeżeli chodzi o rządowe działania mające na celu reformę naszego państwa. Chodzi tu zwłaszcza o dawno oczekiwaną i pożądaną przez wszystkich reformę służby zdrowia, o której już wielokrotnie pisaliśmy na łamach naszego portalu. Do zewnętrznych konsultacji został właśnie przekazany projekt podziału NFZ-u na kilka regionalnych towarzystw ubezpieczeniowych. Postaramy się Państwu przybliżyć w kilku słowach jego podstawowe założenia.
Narodowy Fundusz Zdrowia powstał w 2003r., kiedy to zastąpił funkcjonujące od czasu reformy Buzka kasy chorych. Jeden scentralizowany Fundusz miał poprawić funkcjonowanie niewydolnych systemowo kas i ułatwić życie pacjentom i szpitalom. Nic takiego jednak się nie stało. Eksperci od samego początku zarzucali politykom, że koncepcja NFZ-u zawierała liczne błędy uniemożliwiające prawidłowe funkcjonowanie. Dlatego każda kolejna ekipa rządząca szukała sposobu na jego „uzdrowienie”. Obecny rząd postanowił iść inną drogą i po prostu Fundusz zlikwidować, a dokładnie podzielić na kilka mniejszych funduszy.
Etapy reformy
Likwidacja Narodowego Funduszu Zdrowia ma się rozpocząć w roku 2010 i potrwać 3 lata, do 2012r. W tym czasie ma się całkowicie zmienić m.in. struktura organizacyjna polskiej służby zdrowia, zasady kontraktowania zabiegów, obowiązujące procedury.
Etap I – 2010
- W 2010r. w miejsce jednego NFZ-u ma się pojawić 7 regionalnych funduszy (z siedzibami w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi, Krakowie, Katowicach i Gdańsku).
- Pacjenci zostaną automatycznie przypisani do funduszu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania
- Fundusze będą podpisywać kontrakty tylko z placówkami działającymi na ich terenie, finansowanie świadczeń będzie odbywało się na takich samych jak do tej pory zasadach
- utworzony zostanie Urząd Nadzoru Ubezpieczeń Zdrowotnych, mający za zadanie kontrolę funkcjonowania funduszy
Etap II – 2011
- Regionalne fundusze uzyskają możliwość podpisywanie umów kontraktowych z placówkami ochrony zdrowia z całego kraju, które z kolei będą mogły zawierać umowy nawet z kilkoma funduszami jednocześnie
- Pacjenci (czyli my) będą mieli możliwość dobrowolnego wyboru funduszu, bez względu na miejsce zamieszkania
Etap III- 2012
- od tego momentu na polskim rynku będą mogły także funkcjonować prywatne fundusze zdrowotne, co jednocześnie umożliwi pacjentom całkowitą rezygnację z ubezpieczenia publicznego.
Zalety nowego systemu
Eksperci, zwłaszcza rządowi podkreślają, że podział NFZ ma na celu polepszenie sytuacji pacjentów, którzy poprzez możliwość wyboru funduszu (zarówno wśród tych publicznych jak i później pomiędzy prywatnymi), będą mieli większy wpływ na podział środków finansowych. Konkurencja między funduszami zaś ma poprawić efektywność i sprawność ich działania, co wyjdzie na dobre zarówno samemu systemowi opieki zdrowotnej, jak i nam, pacjentom.
Marta Czyż