Pierwszą rzeczą, jaką powinien zrobić każdy klient, który decyduje się na zakup polisy ubezpieczeniowej, nie tylko zdrowotnej, jest przeczytanie Ogólnych Warunków Ubezpieczenia. Dzięki temu będziemy wiedzieć, w jakich sytuacjach nie przysługuje nam świadczenie, kiedy umowa wchodzi w życie, czy możemy ją wypowiedzieć itp.
Umowę prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego może podpisać każdy, kto posiada zdolność do czynności prawnych, a więc jest pełnoletni. Wcześniej, tj. przed ukończeniem 18 roku życia, ubezpieczenie na rzecz dziecka mogą wykupić rodzice.
Czas, na jaki podpisuje się umowę prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, najczęściej wynosi rok, a początek jej obowiązywania deklaruje się we wniosku ubezpieczeniowym. Warto zwrócić uwagę, czy w dokumentach wspomniano o automatycznym przedłużeniu polisy - bardzo często w regulaminach towarzystwa stosują zapis, że jeżeli po roku żadna ze stron nie wypowie umowy, to automatycznie zostaje ona przedłużona na kolejny rok. Po zawarciu polisy zdrowotnej, przed rozpoczęciem ochrony ubezpieczeniowej, towarzystwo przysyła polisę wraz z kartą ubezpieczenia. Należy tę kartę zawsze mieć przy sobie, ponieważ dzięki niej jesteśmy uprawnieni do korzystania ze świadczeń medycznych w placówkach współpracujących z ubezpieczycielem.
Zgodnie z prawem, każda osoba, która podpisała umowę ubezpieczenia ma prawo od niej odstąpić w ciągu 30 dni od jej zawarcia bez względu na rodzaj ubezpieczenia i powód rezygnacji. Ubezpieczyciel zwraca wówczas składkę, z tym, że potrąca jej proporcjonalną część za okres, kiedy świadczył ochronę ubezpieczeniową.
OZ