W Polsce biopsję analizuje tylko jeden histopatolog. Co jeżeli dokona błędnego odczytu? W najlepszych klinikach robi to od dwóch do kilku specjalistów. Wyniki biopsji decydują o zastosowanym leczeniu. Zła diagnoza w tym wypadku może doprowadzić do utrudnienia powrotu do zdrowia pacjenta, niebezpiecznych powikłań, czy – jak mówią lekarze - nieprawidłowego reagowania na leczenie.
Kogo może sobie pozwolić na powtórną opinię?
Poszukiwanie powtórnej diagnozy rozwinęło się już w latach 70-tych ubiegłego wieku. W poszukiwaniu najlepszego lekarza i leczenia, pacjenci z Ameryki Południowej i Środkowej oraz z Bliskiego Wschodu zaczęli się leczyć w najlepszych placówkach medycznych w USA. Do rozwoju świadczenia powtórnej opinii medycznej przyczynił się postęp komunikacyjny oraz powiększająca się grupa ludzi bogatych. Tu wydawałoby się, że grono osób z niej korzystających z oczywistych powodów jest zawężone do najbardziej majętnych. A tak wcale nie jest. Drugą grupą konsumentów usługi powtórnej opinii medycznej są osoby dobrze ubezpieczone!
Powtórna opinia medyczna a ubezpieczenie.
Mowa o dobrze ubezpieczonych, ponieważ powtórna opinia medyczna coraz częściej oferowana jest jako dodatek do prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych. Zwykle za usługę trzeba zapłacić dodatkowo. Koszt jest jednak raczej symboliczny. Składka ulega podwyższeniu zaledwie o kilka złotych.