– Państwo stwarza sytuację, w której obiecuje prawie wszystko, ale nie jest w stanie tego zaoferować - mówił dr hab. Marcin Matczak, partner w kancelarii Domański Zakrzewski Palinka.
Zdaniem prof. Tadeusza Szumlicza, rozwojowi rynku Dodatkowych Ubezpieczeń Zdrowotnych bardzo pomogłyby ulgi podatkowe dla osób dodatkowo się ubezpieczających. – Jeśli państwo nie jest w stanie zapewnić zabezpieczenia społecznego to nie powinno opodatkowywać wydatków prywatnych –podkreślił prof. Szumlicz.
Trzecim, ostatnim etapem reformy systemu, powinna być pełna konkurencja pomiędzy płatnikami – publicznym i prywatnymi.
Panel zorganizowany przez PIU i INFARMĘ odbył się 8 września. Udział w panelu wzięli:
-
Jakub Szulc, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia
-
Dr hab. Marcin Matczak partner w kancelarii Domański Zakrzewski Palinka
-
Prof. dr hab. Tadeusza Szumlicz, Szkoła Główna Handlowa, Uniwersytet Medyczny w Łodzi
-
Dr Krzysztof Łanda, prezes Fundacji Watch Health Care
-
Jan Grzegorz Prądzyński, prezes zarządu PIU
-
Paweł Sztwiertnia, Dyrektor Generalny INFARMY
Moderatorem dyskusji był Paweł Kalbarczyk, doradca zarządu PIU
Podczas panelu pokazano również pierwsze w Polsce opracowanie, kompleksowo opisujące systemy opieki medycznej w Polsce i innych krajach Europy. Materiał zawiera wiele danych na temat dodatkowych ubezpieczeń i wydatków na leczenie oraz leki.
Opracowanie to jest zwiastunem raportu Polskiej Izby Ubezpieczeń i Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA pt. „
Rola prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych w systemie ochrony zdrowia. Jak wpływają na dostęp do świadczeń, innowacji i leków”, który został przygotowany przez firmę doradczo-badawcza Sequence HC Partners.
Rola prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych w systemie ochrony zdrowia. Jak wpływają na dostęp do świadczeń, innowacji i leków – kluczowe tezy i rekomendacje
Źródło:
Polska Izba Ubezpieczeń