Ubezpieczenie zdrowotne kupujemy głównie po to, aby mieć szybki i łatwy dostęp do opieki medycznej. Zanim jednak towarzystwo zawrze z nami umowę, sprawdzi nasz aktualny stan zdrowia oraz choroby przebyte w przeszłości. To zadecyduje o wysokości składki za polisę oraz o ewentualnych
wyłączeniach odpowiedzialności towarzystwa.
Umowę prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego standardowo zawiera się na rok, z możliwością przedłużenia na kolejne lata. Ubezpieczonym może być każdy, kto w chwili zawierania umowy nie przekroczył
65 roku życia, choć w niektórych towarzystwach górna granica wieku pozwalająca na zawarcie polisy wynosi
60 lat.
Przed zawarciem umowy ubezpieczenia wypełnia się
ankietę medyczną, w której zostaje określony aktualny stan zdrowia ubezpieczonego, przebyte w przeszłości choroby, a także prowadzony tryb życia. Pozwala to ocenić ryzyko związane z ubezpieczeniem danej osoby. Zły stan zdrowia może wpłynąć na wysokość składki lub na zmianę standardowych warunków umowy, a w skrajnych przypadkach nawet na odmowę objęcia ubezpieczeniem.
Ważne jest, aby wypełniać kwestionariusz zgodnie z prawdą, ponieważ jakiekolwiek, nawet drobne nieprawidłowości czy kłamstwa, mogą w przyszółości spowodować odmowę wypłaty odszkodowania czy zwrotu kosztów leczenia.
Znaczna cześć naszego społeczeństwa cierpi na tzw.
choroby przewlekłe, czyli takie, które trwają dłużej niż 6 miesięcy, zaś ich leczenie wiąże się z dużymi kosztami. Towarzystwa decydują się na pokrycie kosztów związanych z ich leczeniem, o ile nie wiąże się to z pobytem w szpitalu. Bywa jednak, że ubezpieczyciele pokrywają koszty leczenia jedynie chorób, które pojawiły się po zawarciu ubezpieczenia. Dlatego wybierając ubezpieczenie należy bardzo uważnie przestudiować proponowane Ogólne Warunki Ubezpieczenia.
W tego typu ubezpieczeniach stosuje się również okres
karencji, czyli czas, kiedy towarzystwo nie udziela ochrony. Zazwyczaj trwa ona 3 – 4 miesiące, warto jednak dokładnie zapoznać się z zapisami Ubezpieczycieli w tej kwestii.
OZ