Na rynku dostępne są ubezpieczenia dedykowane osobom uprawiającym różnorodne aktywności.
Towarzystwo Ubezpieczeń Europa posiada w swojej ofercie produkty zapewniające turystom szeroką ochronę, obejmującą koszty akcji prowadzonej przez wyspecjalizowane służby dla ratowania życia lub zdrowia osoby, która w trakcie wędrówki górskiej uległa nagłemu zachorowaniu lub nieszczęśliwemu wypadkowi.
Ubezpieczenie kosztów ratownictwa jest dostępne dla Klientów TU Europa w ramach 3 produktów: TRAVEL WORLD, który jest ubezpieczeniem NNW na czas podróży zagranicznej z rozszerzeniem o uprawianie turystyki kwalifikowanej, do której zaliczamy m.in. narciarstwo i snowboard. W takiej opcji zapewnia ono pokrycie kosztów ratownictwa za granicą do wysokości aż 5 000 euro.
Kolejna możliwość to ubezpieczenie SPORT & FUN, dedykowane osobom łączącym pasję podróżowania z uprawianiem sportów. Pokrywa ono koszty ratownictwa w Polsce i za granicą również do kwoty 5 000 euro.
Dodatkowo obejmuje ubezpieczenie sprzętu sportowego, odpowiedzialności cywilnej związanej z wyrządzeniem szkód innym osobom podczas uprawiania sportów, a także ubezpieczenie kosztów karnetu narciarskiego i wypożyczenia sprzętu sportowego.
Ostatnie rozwiązanie to ubezpieczenie NNW POLSKA z rozszerzeniem o uprawianie turystyki kwalifikowanej, które zapewnia pokrycie kosztów ratownictwa w Polsce i w strefie przygranicznej (30 km od granicy) krajów sąsiadujących z Polską do sumy 10 000 zł.
Niezbędne ubezpieczenie można w prosty sposób wykupić przez Internet, np. na www.szybkie-ubezpieczenie.pl
SOS, czyli jak wezwać pomoc
Kiedy znajdziemy się w sytuacji wymagającej interwencji ratowników górskich, a rozładuje nam się telefon komórkowy lub utkniemy w miejscu, gdzie nie ma zasięgu, warto wiedzieć, w jaki sposób wezwać pomoc.
Międzynarodowym systemem wzywania pomocy jest sygnał świetlny lub dźwiękowy (okrzyk, gwizdek, latarka) nadawany 6 razy na minutę, co 10 sekund, z 1-minutową przerwą po każdej serii. Sygnałem wzywającym na pomoc śmigłowiec jest sylwetka naśladująca literę Y (obydwie ręce uniesione do góry). W przypadku, gdy śmigłowiec jest niepotrzebny, należy jedną rękę opuścić wzdłuż ciała, a drugą unieść do góry – nasza sylwetka będzie wówczas przypominać literę N.
Jeśli podczas wędrówki dostrzeżemy w górach śmigłowiec, pod żadnym pozorem nie należy wykonywać gestów machania, pozdrawiania, gdyż mogą zostać odebrane jako wezwanie pomocy.
Mariusz Górski
Dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Zagranicznych, Towarzystwo Ubezpieczeń Europa S.A.