Niezależnie od naszych umiejętności trzeba się liczyć z tym, że na stoku mogą nas spotykać niemiłe przygody - złamana kończyna, zerwanie więzadeł i inne powszechnie występujące kontuzje. Zdarza się także, iż wyrządzamy szkodę innej osobie niszcząc jej sprzęt lub co gorsza powodując u niej obrażenia ciała, niekiedy bardzo poważne.
Warto być przygotowanym na takie ewentualności zwłaszcza, gdy zamierzamy jeździć na nartach poza granicami naszego kraju - zabezpieczeniem przed tego typu zdarzeniami jest dobre, dostosowane do naszych potrzeb i pełne ubezpieczenie.
Przy zawieraniu umowy ubezpieczenia przed wyjazdem na narty przede wszystkim musimy pamiętać o:
- ochronie zdrowia i życia poprzez zagwarantowanie sobie pokrycia kosztów leczenia przez zakład ubezpieczeń (należy dostosować sumę gwarancyjną będącą maksymalnym limitem odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń do potencjalnych zagrożeń, czyli de facto potencjalnych kosztów usług medycznych w miejscu naszego wypoczynku); dodatkowo zobacz - polski narciarz w krajach Unii Europejskiej .
- ubezpieczeniu ewentualnych zobowiązań wynikających z odpowiedzialności cywilnej wobec osób trzecich, np. innych narciarzy, którym możemy wyrządzić szkodę; warto, więc rozszerzyć zawieraną umowę o ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) za szkody na osobie i na rzeczy - jest ono bardzo ważne dla wszystkich osób uprawiających sporty zimowe. Częste są bowiem wypadki, w których jeden z amatorów białego szaleństwa wpada na innego wyrządzając często i sobie, i jemu krzywdę. Ubezpieczenie OC chroni od skutków finansowych związanych z naprawieniem szkody - niezależnie od tego, czy chodzi o wywołanie rozstroju zdrowia, czy zniszczenie mienia innej osoby. Koszty pobytu w szpitalu poszkodowanej przez nas osoby, jej rehabilitacji oraz koszty związane z naprawą zniszczonego sprzętu, bądź zakupem nowego, (czasami bardzo drogiego), koszty ewentualnego procesu sądowego i adwokata mogą zostać pokryte z naszego ubezpieczenia OC;
- ubezpieczeniu sprzętu, w tym nart zjazdowych i biegowych, deski do snowboardu, wraz z osprzętem, wiązań i butów do nart zjazdowych, biegowych i do snowboardu, gogli narciarskich.
- ubezpieczeniu kosztów akcji ratowniczej i poszukiwań w przypadku lawiny i innych niebezpiecznych w skutkach zdarzeń w górach.
Istotne jest również, aby zawierana umowa zobowiązywała zakład ubezpieczeń do automatycznego pokrycia kosztów udzielenia pomocy narciarzom bez konieczności wydatkowania środków przez nich, a później ubiegania się o refundację.
Należy również sprawdzić, czy zakład ubezpieczeń, z którym zawieramy ubezpieczenie ma w ramach oferowanej ochrony uruchomione specjalne centrum alarmowe, które zawiadamiasz o swojej sytuacji i od którego masz prawo żądać udzielenia Ci natychmiastowej pomocy. Istotny jest dogodny kontakt z centrum alarmowym.
Pamiętajmy wreszcie, co jest najważniejsze o szczegółowej analizie ogólnych warunków ubezpieczenia przed podpisaniem umowy, aby uniknąć wszelkich nieporozumień i rozczarowań po wypadku.
Oferowane na naszym rynku ubezpieczenia (standardowe) pokrywają najczęściej:
- koszty leczenia następstw nieszczęśliwych wypadków (konsultacje lekarskie, badania lekarskie, zabiegi, leki, środki opatrunkowe przepisane przez lekarza, pobyt w szpitalu);
- koszty ratownictwa i poszukiwań amatora sportów zimowych, udzielenia mu doraźnej pomocy lekarskiej oraz koszty transportu do punktu medycznego;
- koszty powrotu osoby ubezpieczonej do kraju oraz dodatkowe koszty podróży osoby towarzyszącej.
W zależności od wariantu ubezpieczenia, na co trzeba zwrócić uwagę zakład może także wypłacić odszkodowanie:
- osobom poszkodowanym przez ubezpieczonego (w ramach ww. ubezpieczenia OC, zabezpieczającego przed skutkami finansowymi związanymi z naprawieniem szkody wyrządzonej osobom trzecim) - pamiętajmy, więc o tym ubezpieczeniu;
- za kradzież, utratę, uszkodzenie lub zniszczenie sprzętu narciarskiego;
- związane z nieszczęśliwym wypadkiem, na skutek, którego doszło do trwałego uszczerbku na zdrowiu, jeżeli po zakończeniu leczenia komisja lekarska orzeknie określony procent trwałego uszczerbku na zdrowiu.
Ubezpieczenia mogą działać zarówno w kraju, jak i za granicą.
Niektóre zakłady ubezpieczeń oferują ubezpieczenia dla narciarzy w specjalnie przeznaczonych dla nich pakietach. W innych można się ubezpieczyć samemu dobierając stosowne warianty.
Anna Dąbrowska i Aleksander Daszewski