Wyjeżdżając w góry z zamiarem szusowania na stoku, przed zakupem polisy turystycznej należy się upewnić, jak towarzystwo ubezpieczeniowe traktuje uprawiany przez nas sport zimowy. Wbrew pozorom ma to duże znaczenie. Jeżeli jest uznawany za ekstremalny, to w razie nieszczęśliwego zdarzenia możemy nie otrzymać odszkodowania.
Dopasuj polisę turystyczną
Zimowy aktywny wypoczynek zazwyczaj kojarzy się nam z nartami i snowboardem. Jednak lista sportów zimowych jest znacznie dłuższa i obejmuje dyscypliny często mniej znane, jak również niebezpieczne. Jeżeli wyjeżdżamy z zamiarem uprawiania właśnie tego typu sportów, koniecznie musimy to zgłosić ubezpieczycielowi – inaczej wszelkie koszty będziemy musieli pokryć sami.
Amatorsko czy wyczynowo?
Każde towarzystwo ubezpieczeniowe w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) zamieszcza definicje, na podstawie których rozróżnia sporty
amatorskie od ekstremalnych.
TU Warta „Travel plus” do amatorskich sportów zimowych zalicza wszelkie rekreacyjne uprawianie sportów na oznakowanych szlakach, trasach zjazdowych, czy wyznaczonych akwenach. Są to: narciarstwo zjazdowe, biegowe, wodne, snowboarding, windsurfing, jazda na skuterach śnieżnych i wodnych. Natomiast ekstremalnymi według Warty są sporty wysokiego ryzyka, uprawiane celem osiągnięcia maksymalnych wrażeń, w szczególności: narciarstwo poza oznakowanymi trasami czy skoki narciarskie.
TU Allianz „Globtroter” z kolei dzieli uprawianie sportów na amatorskie i wyczynowe. Każda aktywność sportowa ubezpieczonego, której celem jest odpoczynek lub rozrywka jest definiowana jako amatorska:
-
amatorskie uprawianie sportów rekreacyjnych, m.in.: badminton, fitness, tenis stołowy czy ziemny,
-
amatorskie uprawianie sportów wysokiego ryzyka: maratony, jazda konna, skoki do wody, rugby i inne,
-
amatorskie uprawianie sportów zimowych wysokiego ryzyka: bobsleje, bojery, hokej, kite-skiing, kite-snowboarding, łyżwiarstwo szybkie i figurowe, narciarstwo zjazdowe po oznaczonych trasach, saneczkarstwo czy snowboard zjazdowy po oznaczonych trasach,
-
amatorskie uprawianie sportów ekstremalnych: free-skiing, czyli narciarstwo zjazdowe poza oznaczonymi trasami, narciarstwo ekstremalne, heli-skiing, heli-snowboarding, wspinaczka lodowa.
Regularne uprawianie dyscyplin sportowych, uczestniczenie w treningach, a także udział w zawodach lub imprezach sportowych uznawane jest przez Allianz jako wyczynowe uprawianie sportu.
Na podanych przykładach widać, że każde towarzystwo indywidualnie określa te dyscypliny sportów, które są ekstremalne. By mieć pewność w jaki sposób jest kwalifikowana dana dziedzina sportu, najlepiej jest dokładnie w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.
Najczęstsze wyłączenia
Podstawowy zakres polisy turystycznej zazwyczaj nie obejmuje niebezpiecznych dyscyplin sportów.
Najczęstsze wyłączenia odpowiedzialności przy Kosztach Leczenia (w zależności od towarzystwa, zakres i zapisy mogą się nieznacznie różnić):
-
umyślnego działania bądź w wyniku jawnego niedbalstwa,
-
przebywania pod wpływem alkoholu, narkotyków lub innych środków odurzających,
-
zatrucia alkoholem, lekami lub narkotykami,
-
popełnienia bądź próby popełnienia przestępstwa lub działań niezgodnych z prawem obowiązującym w kraju aktualnego pobytu,
-
popełnienia samobójstwa lub jego próby.
Odszkodowania nie otrzymamy też za zdarzenie, które nie jest uwzględnione w polisie. Warto wykupić najbogatszą opcję, zawierającą poniższe rozszerzenia:
-
o uprawianie sportów, dostosowane do wybranej dyscypliny i stopnia zaawansowania
-
następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW),
-
odpowiedzialności cywilnej (OC),
-
ubezpieczenia bagażu i sprzętu sportowego,
-
chorób przewlekłych (oczywiście jeżeli chorujemy przewlekle).
Warto więc wykupić polisę z odpowiednim zakresem ochrony i spędzić czas przeznaczony na odpoczynek w atmosferze beztroski.
Irena Jedinskaja
Sprawdź oferty polis turystycznych