Na kanonizację Jana Pawła II czekają miliony katolików z całego świata. Wielu pielgrzymów z Polski pragnie wziąć udział w uroczystościach na placu św. Piotra w Rzymie. Papież Franciszek I wyznaczył termin uroczystości na niedzielę 27 kwietnia 2014 roku. Planujesz wyjazd indywidualny lub zorganizowany w ramach pielgrzymki do Rzymu na kanonizację? Pamiętaj o swoim bezpieczeństwie i zadbaj przed wyjazdem o ubezpieczenie turystyczne.
W przypadku pielgrzymów wyjeżdżających w grupie zorganizowanej, organizator wycieczki zwykle proponuje zakup ubezpieczenia w ramach kosztów wyjazdu. Warto rozpatrzyć tę propozycję, pytając o dokładne warunki ubezpieczenia. Niestety, często są one dość mocno zawężone i pokryją tylko niektóre szkody. Innym rozwiązaniem jest wyrobienie bezpłatnej karty EKUZ, która pozwoli pielgrzymom skorzystać z publicznej służby zdrowia we Włoszech.
Trzeba jednak pamiętać, że EKUZ dotyczy wyłącznie kosztów leczenia w państwowych placówkach i nie obejmuje np. transportu medycznego do Polski czy pomocy w razie zgubienia lub kradzieży dokumentów. Warto zatem porównać indywidualne oferty polis turystycznych, które gwarantują kompleksową ochronę ubezpieczeniową.
Karta EKUZ nie wystarczy, ale warto ją mieć
EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) to bezpłatna karta, którą może wyrobić każda osoba posiadająca ubezpieczenie zdrowotne w ramach NFZ. EKUZ możesz wyrobić w najbliższym oddziale NFZ lub listownie (jednak w tym przypadku procedura może potrwać nawet do kilku tygodniu w okresie wzmożonej aktywności turystycznej np. w czasie „majówki” czy wakacji).
Listę włoskich placówek, w których skorzystasz ze świadczeń państwowej służby zdrowia, uzyskasz w lokalnym urzędzie ds. opieki zdrowotnej ASL (Azienda Sanitaria Locale). W niektórych miejscowościach znajdują się specjalne ośrodki zdrowia dla turystów (Servizio diguardia turistica, Servizio di guardia medica estiva). Leczenie specjalistyczne i szpitalne wymaga skierowania, ale w nagłych przypadkach możesz udać się bezpośrednio do szpitala, okazując kartę EKUZ.
NFZ przypomina, że karta EKUZ nie pokryje transportu medycznego do Polski ani obowiązujących we Włoszech opłat za świadczenia medyczne, dlatego w celu zapewnienia sobie pełnej ochrony warto dokupić indywidualne ubezpieczenie turystyczne.
Pielgrzymie, z polisą turystyczną, możesz być spokojny w podróży
Dlaczego warto kupić polisę turystyczną?
Niefortunny upadek i złamana noga. Pośpiech nikomu nie służy. Poślizgnięcie na schodach i złamanie gotowe. Z wykupionym ubezpieczeniem nie musisz szukać pierwszej placówki publicznej, w której będą honorować EKUZ. Wybierasz najbliższą placówkę, w której szybko i sprawnie otrzymasz pomoc. Prześwietlenie, gips, leki – wszelkimi kosztami leczenia zostanie obarczony ubezpieczyciel w ramach polisy turystycznej.
Pamiętaj, że... Przed kupnem polisy sprawdź zakres ubezpieczenia i upewnij się co do tego jak będzie wyglądała pomoc ubezpieczyciela w razie nieszczęśliwego zachorowania czy wypadku. Niektóre placówki mają podpisane umowy z danym ubezpieczycielem i wtedy wystarczy okazać dokument ubezpieczenia, żeby uzyskać pomoc. W innym wypadku może być tak, że za leczenie zapłacisz sam, a ubezpieczyciel zwróci ci poniesione koszty po powrocie do kraju, po dostarczeniu dokumentacji medycznej, rachunków i paragonów.
Zaostrzenie choroby przewlekłej. Jeżeli chorujesz przewlekle, koniecznie kup polisę turystyczną z opcją ubezpieczenia chorób przewlekłych. Choroby przewlekłe to nie tylko nowotwory, choroby układu krążenia, cukrzyca, astma czy epilepsja. Chorobą przewlekłą jest także nadciśnienie, alergia czy niedoczynność tarczycy. W momencie, gdy w trakcie podróży objawy choroby nasilą się, bez wykupionej specjalnej ochrony, ubezpieczyciel nie pokryje kosztów leczenia.
Pamiętaj, że: Jeśli wyjeżdżasz z rodziną, a wśród was znajduje się osoba chorująca przewlekle, osobę tę należy osobno ubezpieczyć. Inaczej gdy zakupisz ubezpieczenie zbiorowe, wszyscy członkowie wycieczki zostaną objęci zwyżką za choroby przewlekle, co znacząco (i w tym przypadku niepotrzebnie) zwiększy koszt ubezpieczenia turystycznego.
Assistance – bezcenna pomoc w każdej sytuacji. W ramach ochrony assistance ubezpieczyciel zorganizuje transport medyczny do kraju, pokryje koszty pobytu osoby towarzyszącej czy zapewni opiekę nad nieletnimi dziećmi. W zależności od wybranego pakietu ochronnego, możesz w ramach assistance liczyć na wsparcie tłumacza, który porozumie się z organami władzy lub personelem medycznym, prawnika, który wskaże jak postąpić w danej sytuacji czy innego doradcy, który pomoże ci w załatwieniu formalności w sytuacjach takich jak kradzież, zaginięcie lub uszkodzenie dokumentów.
Pamiętaj, że... Przed wyjazdem zapisz sobie w telefonie komórkowym wszystkie numery alarmowe do Centrum Pomocy twojego ubezpieczyciela. W razie problemowej sytuacji od razu skontaktuj się z towarzystwem ubezpieczeniowym.
Wyjazd na kanonizację Jana Pawła II to duże przeżycie dla wielu pielgrzymów. W ferworze przygotowań i emocji z tym związanych nie zapomnij o bezpieczeństwie swoim i bliskich. Dobrze zabezpieczony, nie będziesz musiał się martwić o ewentualne przykre wypadki w trakcie pobytu w Rzymie.
Joanna Kubica