„(...) taternictwo nie jest sportem... Taternictwo jest zamkniętym w sobie życiem. Jest w nim miejsce i na sportowców i na poetów, na żarliwych apostołów i na beztroskich, swobodnych włóczęgów...”
- Jan Alfred Szczepański -
Są ludzie, którzy kochają podróże – i to nie w taki sposób, w jaki swą miłość zadeklarowałaby większość z nas - oni podróżom podporządkowują całe swoje życie, pracują tylko po to, by móc zwiedzać świat. Gnani pragnieniem nowych doświadczeń, nie boją się trudów i wyrzeczeń, a czterogwiazdkowe hotele są im obce.
Jest wśród nich grono ludzi, którzy ponad wszystko wielbią góry. To specyficzna grupa wrażliwych osób ceniąca kontakt z przyrodą, szukająca w górach innej jakości bytu. Tam zapominają o wielkomiejskim pośpiechu, o wydarzeniach z pierwszych stron gazet, o tym, że to już XXI wiek, o władzy pieniądza i niesprawiedliwościach świata.
Sprawdź ceny polis turystycznych!
„Góry odkryły najskrytsze swoje tajemnice, dały nam najwyższe i najgłębsze zarazem, osiągalne na tym świecie, wrażenia. Ale i pochłonęły nas zupełnie: wszystkie siły, najlepsze myśli nasze, zapał, zdolność, uczucia - oddaliśmy im bez zastrzeżeń. Całą młodość naszą przeżyliśmy w górach, lub z myślą o górach.
...góry rozpaliły w sercach naszych przepotężny ogień namiętności, największego skarbu, danego człowiekowi. Bo tylko wielka namiętność potrafi oderwać życie człowieka od szarzyzny bytowania i podnieść je ku wyżynom, skąd widać już jasne zorze nieśmiertelności"1
-Roman Kordys-
Wędrując po górach, czujemy się małą częścią przyrody, znajdujemy się bliżej niepojętego jestestwa i bytu absolutnego. Kochamy góry, ponieważ w nich - wyciszając się – na nowo odnajdujemy siebie. Kochamy momenty, gdy jesteśmy już na szczycie – wtedy jesteśmy tylko my ,góry, cisza i nasze myśli...