Uprawianie zimowych sportów ekstremalnych bardzo zyskuje na popularności. Znudzeni biernym wypoczynkiem czy sztampowymi ofertami rekreacji coraz częściej wybieramy formy sportu o podwyższonym ryzyku.
Jeśli należymy do grupy amatorów sporej dawki adrenaliny i udając się na zagraniczne stoki decydujemy się na uprawianie narciarstwa poza wytyczonymi szlakami, w szczególny sposób powinniśmy zadbać o nasze bezpieczeństwo.
Warto więc dokładnie sprawdzić, na jaką refundowaną pomoc medyczną w razie wypadku można liczyć w kraju, do którego się wybieramy i dlaczego NFZ zaleca wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego. Powinniśmy również zwrócić uwagę na rodzaj dodatkowej polisy - standardowa bowiem z reguły nie obejmuje ochroną ubezpieczeniową wypadków powstałych na skutek uprawiania sportów ekstremalnych.
Podstawowa ochrona nie wystarczy
Podstawową ochronę, jaką objęci są turyści przebywający za granicą, gwarantuje karta EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego.
EKUZ wydawana jest bezpłatnie i zapewnia nam dostęp do niezbędnych z medycznego punktu widzenia usług państwowej opieki zdrowotnej podczas tymczasowego pobytu w dowolnym państwie UE oraz Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii.
Należy jednak pamiętać, że karta nie jest alternatywą dla ubezpieczenia podróży. Nie obejmuje ona prywatnych usług opieki zdrowotnej, kosztów związanych z przelotem do kraju, kradzieżą bądź zagubionym bagażem. EKUZ nie zapewnia również pokrycia przez NFZ kosztów transportu pacjenta do szpitala i ewentualnego przewiezienia do Polski, w tym osoby zmarłej za granicą.
Z kartą EKUZ mamy prawo do korzystania z podstawowej opieki zdrowotnej w danym kraju, na takich samych zasadach jak osoby w nim ubezpieczone, jednak w większości przypadków wiąże się to z koniecznością poniesienia części kosztów udzielonych świadczeń medycznych. W każdym kraju bowiem system opieki zdrowotnej jest inny.
Często usługi, które w Polsce są bezpłatne, za granicą podlegać będą opłatom, których Fundusz nam nie zwróci, jak np. ratownictwo górskie czy transport lotniczy, który w Austrii i we Francji jest w pełni odpłatny.