Obserwowanie podwodnego życia Morza Czerwonego z pewnością może być niezapomnianym przeżyciem, ale należy pamiętać, że sport ten obarczony jest dość wysokim ryzykiem. Większość wypadków pod wodą spowodowana jest nurkowaniem na zbyt dużych głębokościach oraz gwałtownym wynurzaniem się. Leczenie skutków takich eskapad wiąże się z bardzo wysokimi kosztami i wymaga znalezienia ośrodka medycyny hiperbarycznej. Przy wyborze kurortu, w którym będziemy nurkować, powinniśmy zatem uwzględnić miejsca, gdzie w pobliżu znajdują się ośrodki posiadające komory dekompresyjne. W przypadku Egiptu są to Sharm el Sheikh, Hurghada, El Gouna i Marsa Alam.
Leczenie w komorze dekompresyjnej, które jest najbardziej kosztownym elementem w procesie odzyskiwania zdrowia po wypadku pod wodą, obejmuje – jako jedna z nielicznych na rynku - polisa Sport & Fun, oferowana przez TU Europa. Jest ona dostępna w dwóch wariantach: Active Fun i Max Fun, w zależności od zakresu ochrony. W przypadku Active Fun suma ubezpieczenia wynosi 20 000 euro, Max Fun to aż 40 000 euro. Innowacyjność polisy polega także na tym, że można ją rozszerzyć o dodatkowe ubezpieczenia. Do obu można dokupić opcje: artroskopii i rehabilitacji, Komfortową Kieszeń, obejmującą ubezpieczenie telefonu komórkowego, kluczy, dokumentów i portfela od kradzieży z włamaniem oraz rabunku podczas podróży za granicą. Ubezpieczenie Sport & Fun można w prosty sposób kupić zarówno w biurach podróży oraz przez internat na stronie www.tueuropa.pl.
Zamieszki – tylko na własną rękę
Egipt to kraj targany częstymi konfliktami politycznymi, których efektem są zamieszki wojenne. Wybierając się na wakacje należy śledzić tamtejszą sytuację, aby uniknąć wyjazdu w czasie, gdy robi się tam niebezpiecznie. Polisy turystyczne nie obejmują bowiem odpowiedzialności ubezpieczyciela za obrażenia doznane przez turystów podczas zamieszek i konfliktów zbrojnych. Komunikaty ostrzegające o wyjazdach do Egiptu publikuje także na swojej stronie internetowej Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Klucz do pełnej ochrony
Kluczem do odpowiedniej ochrony jest właściwy dobór zakresu polisy podróżnej. Pamiętajmy, że podstawą dla turysty są: ubezpieczenie kosztów leczenia, assistance oraz NNW, a w przypadku amatorskiego uprawiania sportów zazwyczaj trzeba dopłacić dodatkową składkę. Warto więc zorientować się, czy podejmowane przez nas w trakcie podróży wyzwania będą objęte ochroną ubezpieczeniową oraz czy w sytuacji powikłania chorób, na które cierpimy, polisa zapewni nam pomoc. Miejmy również na uwadze fakt, że ubezpieczyciel będzie miał podstawy do odmowy wypłaty odszkodowania, jeśli ulegniemy wypadkowi będąc pod wpływem alkoholu.
Mariusz Górski
Dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Zagranicznych
Towarzystwo Ubezpieczeń Europa S.A.