Na polskim rynku znajduje się kilka ofert towarzystw ubezpieczeniowych, dzięki którym możemy połączyć podróżowanie i pracę za granicą. Standardowe ubezpieczenie turystyczne wyklucza możliwość pracy za granicą, większość pakietów ubezpieczeniowych przewiduje wypłatę odszkodowania jedynie wtedy, gdy powstała ona podczas podróży o charakterze turystycznym.
Unia Europejska opiera się na wolności przepływu kapitału, usług, towarów i ludzi. Polacy zaraz po przystąpieniu naszego kraju do Wspólnot dostrzegli korzyści, jakie z tego faktu płyną i masowo wyjechali do pracy na Wyspy Brytyjskie, do Irlandii czy Szwecji.
Polacy pracujący za granicą
Na razie swoboda podejmowania pracy obowiązuje w kilku krajach, w przeciągu kilku lat swoje rynki otworzy dla nas reszta państw członkowskich. Ta sytuacja doprowadziła do tego, że obecnie chyba każdy z nas zna osobę, która pracuje w którymś z państw członkowskich, liczba ta szacowana jest na około 2 miliony - to osoby, które podjęły pracę po maju 2004 roku.
W porównaniu z poprzednimi falami emigracji zmienił się charakter tych ostatnich wyjazdów. Tanie linie lotnicze pozwalają na to, że polscy pracownicy z Wielkiej Brytanii czy Irlandii kilka razy w roku odwiedzają swoje rodziny tu na miejscu. My sami wyjeżdżamy do nich w odwiedziny podejmując czasami drobne prace zarobkowe.
Zaryzykować można stwierdzenie, że duża część z 38 milionowej populacji naszego kraju będzie miała w swoim życiu epizod pracy za granicą. A dla części będzie to wybór ostateczny. Zasadnicze pytanie brzmi: czy osoba podróżująca i pracująca w którymś z państw Unii Europejskiej może korzystać z komercyjnego ubezpieczenia, które uchroni ją przed ryzykiem związanym z pracą za granicą?