Dopiero co skończyły się święta a twoje myśli krążą już wokół tegorocznej majówki. Niezależnie od tego jak planujesz ją spędzić, na krótkiej wycieczce za miastem, nad jeziorem, w zagranicznej stolicy czy w ciepłych krajach, zawsze trzeba być odpowiednio zabezpieczonym. Zabawa zabawą, ale nie zapominaj o własnym bezpieczeństwie. Sprawdź o czym warto pamiętać przed zakupem polisy turystycznej.
Jeżeli nie planujesz dalekich wyjazdów i jesteś ubezpieczony w NFZ, nie ma potrzeby kupować pełnej polisy turystycznej. Zawsze jednak warto mieć:
-
Ubezpieczenie NNW – gdy przytrafi ci się wypadek np. podczas jazdy na rowerze, w trakcie uprawiania sportu lub w jakiejkolwiek innej sytuacji, zawsze warto posiadać polisę od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków. Ubezpieczenie będzie nieocenioną pomocą w razie potrzeby odbycia rehabilitacji oraz innych kosztów związanych z nieszczęśliwym wypadkiem.
-
Polisa OC w życiu prywatnym – majówka na żaglach? Spływ kajakarski? W górach na rowerze? Z OC możesz czuć się bezpiecznie. Jeśli niechcący wyrządzisz komuś szkodę, to z tej polisy zostanie wypłacone odszkodowanie. O ubezpieczeniu mogą myśleć nie tylko osoby wypoczywające aktywnie, ale także rodzice z dziećmi. Jeśli dzieci uszkodzą wypożyczone sprzęty, twój portfel nie zostanie uszczuplony. Szkodę pokryje OC.
Porównaj ubezpieczenia w kilka sekund!
Zagraniczne wojaże – EKUZ i polisa turystyczna
W momencie, gdy planujesz krótki urlop za granicą, warto gruntownie przemyśleć temat odpowiedniego doboru ubezpieczenia. Jadąc do stolicy europejskiego państwa, należącego do UE, wielu turystów ogranicza się tylko i wyłącznie do wyrobienia bezpłatnej karty EKUZ. EKUZ to karta umożliwiająca korzystanie z publicznej służby zdrowia w krajach UE dla osób ubezpieczonych w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia w Polsce.
Jeżeli planujesz wyrobić kartę EKUZ pamiętaj, że:
-
EKUZ będzie honorowana tylko w publicznych placówkach medycznych.
-
Podlegasz tym samym prawom co obywatele danego kraju, zatem jeśli pojawiają się dodatkowe opłaty za usługi medyczne, również je poniesiesz; EKUZ nie oznacza, że absolutnie każda usługa medyczna w publicznej placówce będzie darmowa!
-
W ramach EKUZ nie zostaną pokryte koszty transportu medycznego do Polski, w niektórych krajach także transport karetką jest częściowo płatny.
Oczywiście, jeśli wyjeżdżasz tylko na 2-3 dni za granicę, do dużego miasta, a twoja aktywność będzie ograniczać się tylko do zwiedzania zabytków, EKUZ może ci wystarczyć. Musisz mieć jednak świadomość, że posiadana ochrona jest ograniczona.
Polisa turystyczna dobra na każdy wyjazd
Najpełniejszą ochronę zapewnia ubezpieczenie turystyczne (najlepiej wespół z kartą EKUZ). Oczywiście zawsze należy dobrać ochronę do zakresu swoich potrzeb. Wąska ochrona czy nieodpowiednio dobrany produkt będzie chybionym pomysłem.
Jak kupić ubezpieczenie turystyczne?
-
Dla aktywnych – twoja polisa powinna uwzględniać uprawianie sportów, nawet jeśli to tylko siatka plażowa czy jazda na rowerze. Co innego grać pięć minut w piłkę, a co innego aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu. Nie zapomnij o NNW, bowiem aktywny odpoczynek oznacza większe ryzyko poniesienia uszczerbku na zdrowiu w wyniku nieszczęśliwych wypadków.
-
Dla chorujących przewlekle – twoje ubezpieczenie bezwzględnie musi zawierać ubezpieczenie od chorób przewlekłych. To nic, że „bierzesz tylko leki na nadciśnienie”. Jeżeli na wakacjach objawy choroby przewlekłej się nasilą lub na powrót pojawią, a ty nie zakupisz ochrony na tę ewentualność, ubezpieczyciel nie pokryje wydatków związanych z leczeniem. Dobitnym tego przykładem jest historia mężczyzny chorującego na nadciśnienie, który dostał udaru w trakcie wakacji w Egipcie i zmarł. Chociaż brał leki, nie wykupił ubezpieczenia chorób przewlekłych, dlatego ubezpieczyciel odmówił opłacenia kosztów związanych z całym zdarzeniem.
-
Dla podróżujących z rodziną – zadbaj o szeroki zakres assistance i polisę OC. Assistance okaże się wartościową pomocą na wypadek wszelkich niespodziewanych zdarzeń np. zostaną z niego pokryte koszty transportu medycznego do Polski dla chorego i jego rodziny, zapewniona opieka nad nieletnimi w razie choroby, jak również wsparcie tłumacza czy prawnika.
Zanim spakujesz walizki...
-
Nie zostawiaj zakupu polisy na ostatnią chwilę przed wyjazdem. Daj sobie trochę czasu na wybór ubezpieczenia. Kupując ubezpieczenie późnym wieczorem przed wyjazdem, ryzykujesz tym, że zakup polisy online nie zdąży się zaksięgować, a ochrona nie rozpocznie się w oczekiwanym przez ciebie terminie.
-
Przed wyjazdem zapisz sobie w telefonie numery do centrum alarmowego twojego ubezpieczyciela. Gdy wydarzy się cokolwiek złego, natychmiast skontaktuj się z firmą ubezpieczeniową. Po pierwsze, taki jest wymóg firmy ubezpieczeniowej, a po drugie, doradca z centrum alarmowego może doradzić ci wybór najbliższej placówki medycznej, informację turystyczną czy wsparcie tłumacza, który w twoim imieniu porozmawia z policją.
-
Przed wyjazdem zrób ksero swoich dokumentów. W razie zgubienia czy kradzieży łatwiej będzie ci rozwiązać całą sytuację.
Gdziekolwiek planujesz się wybrać, zadbaj o ochronę dla siebie i bliskich. Dostosuj ją do własnych potrzeb, aby niepotrzebnie nie przepłacać i kupić polisy, która w razie np. choroby, na niewiele się zda. A potem baw się dobrze!
Joanna Kubica