W centrum naszego zainteresowania powinny znaleźć się także informacje dotyczące warunków atmosferycznych. Trzeba pamiętać, że kontynent azjatycki jest mocno zróżnicowany pod kątem klimatycznym i leży we wszystkich pasach klimatycznych półkuli północnej. Różnice temperatur między krajami mogą sięgnąć nawet 55 stopni C. Największe kontrasty na termometrach panują tam jesienią i wiosną. Biorąc pod uwagę cel i porę roku, w której chcemy wyruszyć, należy szczegółowo zapoznać się z klimatem wybranego rejonu. W niektórych krajach Azji występuje pora deszczowa, często powodująca powodzie. Nie wszystkie miejsca w tym czasie będą więc dostępne dla turysty, co więcej, mogą być zwyczajnie niebezpieczne.
Ważne dokumenty
Na kilka miesięcy przed wyjazdem powinniśmy sprawdzić wymagania wizowe do krajów, które planujemy odwiedzić. Niektóre procedury są złożone i mogą potrwać nawet kilka miesięcy. Należy to uwzględnić, zwłaszcza kiedy na naszej mapie podróży umieściliśmy wiele miejsc do zwiedzenia. Przykładowo do Hong Kongu, Izraela, Japonii, Malezji czy Tajwanu wiza nie jest wymagana, a polscy turyści mogą tam przebywać do 90 dni. W większości przypadków będziemy musieli wylegitymować się paszportem z minimum sześciomiesięcznym terminem ważności.
Z kolei na Filipinach przy pobycie do 21 dni należy jedynie okazać bilet powrotny. W Armenii bez wizy spędzimy 180 dni w ciągu roku, a w Gruzji aż 360. Jednak do większości państw azjatyckich wiza jest wymagana. Za indywidualną wizę do Chin zapłacimy od 220 zł do 350 zł i otrzymamy ją do tygodnia od złożenia wniosku. Niestety dokumenty wizowe należy złożyć i odebrać osobiście w Wydziale Konsularnym Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej w Warszawie, co dla osób spoza stolicy może być dużym utrudnieniem. Na wizę do Korei Północnej możemy poczekać już cztery tygodnie, a w przypadku podróży przez Chiny, trzeba będzie dodatkowo opłacić wizę tranzytową.
Mariusz Górski
Dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Zagranicznych
Towarzystwo Ubezpieczeń Europa S.A.