Podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego i opiekuńczego
Podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego lub opiekuńczego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacane pracownikowi za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc,
w którym powstało prawo do zasiłku.
Podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego lub opiekuńczego stanowi wynagrodzenie pracownika, tj. przychód stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe,
po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe.
W podstawie wymiaru nie uwzględnia się składników wynagrodzenia, do których pracownik zachowuje prawo (wypłacanych) za okres pobierania zasiłku.
W przypadku ubezpieczonych innych niż pracownicy podstawę wymiaru omawianych zasiłków stanowi przychód za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstało prawo do zasiłku.
Za przychód uważa się kwotę stanowiącą podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71% tej podstawy wymiaru.
Jeżeli okres zatrudnienia (ubezpieczenia) jest krótszy niż 12 miesięcy kalendarzowych, podstawę wymiaru ustala się z faktycznego okresu zatrudnienia (ubezpieczenia), za pełne kalendarzowe miesiące.
Podmioty zobowiązane do wypłaty zasiłków macierzyńskich i opiekuńczych