W tym roku po raz pierwszy osoby wykonujące pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przejdą na emerytury pomostowe. Także nauczyciele otrzymają tzw. świadczenia kompensacyjne.
Emerytury pomostowe dla ćwierć miliona
Wczoraj weszły w życie przepisy dające prawo do emerytur pomostowych około 250 tys. osobom zatrudnionym w szczególnych warunkach lub wykonującym prace o szczególnym charakterze. Według wstępnych szacunków w tym roku z tych świadczeń skorzysta około 5 tys. osób. Emerytury pomostowe będą świadczeniami wygasającymi. W pierwszym roku będą finansowane z budżetu. Od 2010 roku także pracodawcy będą ponosić koszty ich wypłat.
Osoba ubiegająca się o to świadczenie będzie musiała spełnić siedem warunków, aby zyskać do niego prawo (patrz grafika). Większości osób będą one wypłacane przez pięć lat - do skończenia przez nie powszechnego wieku emerytalnego. Jednak na przykład piloci oraz personel pokładowy będzie mieć prawo do emerytur pomostowych w niższym wieku, wynoszącym co najmniej 50 lat dla kobiet i 55 lat dla mężczyzn. Także praca hutnika będzie uprawniać do wcześniejszego skorzystania z emerytury. Korzystający z tych świadczeń nie będą mogli pracować w swoim zawodzie. Jeśli to zrobią, wypłata świadczenia zostanie zawieszona.