Zgodnie z polskim ustawodawstwem, istnieją jednakowe zasady ustalania wysokości składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe.
Jednak w przypadku osób niepełnosprawnych, w konkretnych sytuacjach, część składek może być finansowana przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) lub budżet państwa.
Składki na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych naliczane są zgodnie z zasadami określonymi w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych oraz w ustawie wypadkowej, z wyjątkami ustalonymi w ustawie o rehabilitacji.
Składki na ubezpieczenia społeczne
Jak już wcześniej wspomniałam, składki na ubezpieczenia społeczne, poza wypadkowym,
wyglądają tak samo dla wszystkich grup ubezpieczeniowych.
Wynoszą one:
-
19,52 proc. podstawy wymiaru na ubezpieczenia emerytalne, finansowane z własnych środków w równych częściach przez ubezpieczonego i płatnika składek,
-
6 proc. podstawy wymiaru na ubezpieczenia rentowe, finansowane z własnych środków w równych częściach przez ubezpieczonego i płatnika składek,
-
2,45 proc. na ubezpieczenia chorobowe, finansowane w całości z własnych środków przez ubezpieczonego.
Natomiast ubezpieczenia wypadkowe naliczane są zgodnie z ustawą o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (ustawą wypadkową). Finansowane są w całości przez płatnika składek.