c) dziecka całkowicie niezdolnego do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, uprawnionego do renty rodzinnej,
- stali się niezdolni do pracy
nie później niż w ciągu 5 lat od zaprzestania wychowywania:
-
co najmniej jednego z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnionych do renty rodzinnej po zmarłym ubezpieczonym (emerycie, renciście), które nie osiągnęło 16 lat, a jeżeli kształci się w szkole - 18 lat lub
-
dziecka całkowicie niezdolnego do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, uprawnionego do renty rodzinnej lub
-
dziecka całkowicie niezdolnego do pracy, uprawnionego do renty rodzinnej.
Uprawnienie do renty rodzinnej w przypadku spełnienia powyższych warunków przysługuje również ojczymowi, macosze oraz osobom przysposabiającym.
Zasiłek pogrzebowy
Przysługuje on osobie, która pokryła koszty pogrzebu. Jeżeli koszty te poniósł członek rodziny osoby zmarłej, należący do kręgu osób uprawnionych do renty rodzinnej, to
zasiłek ten przysługuje w maksymalnej wysokości wynoszącej 200% przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu śmierci osoby, której koszty pogrzebu zostały poniesione.
Kwotę zasiłku pogrzebowego ogłasza Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w „Monitorze Polskim” w terminie do 14-go dnia roboczego drugiego miesiąca każdego kwartału kalendarzowego.
W przypadku, gdy koszty pogrzebu poniosła więcej niż jedna osoba lub podmiot uprawniony do zasiłku pogrzebowego, zasiłek podlega podziałowi proporcjonalnie do poniesionych kosztów.
Prawo do zasiłku pogrzebowego w razie niezgłoszenia wniosku o jego wypłatę wygasa po upływie 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, po której zasiłek przysługuje , lub od daty sporządzenia aktu zgonu.
Podstawa prawna:
Ustawa o emeryturach i rentach z FUS ( Dz.U. z 2009 Nr 153 poz. 1227 ze zm.).
Przemysław Gogojewicz
Specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
www.gogojewicz.com