Jeżeli do renty rodzinnej uprawniona jest jedna osoba – prawo do tej renty ulega zawieszeniu w razie osiągania przez tę osobę przychodu w kwocie wyższej niż
130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ostatnio ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
Jeśli osoba taka osiąga przychody w wysokości przekraczającej 70% przeciętnego wynagrodzenia, nie wyższej niż 130% tego wynagrodzenia, renta rodzinna podlega zmniejszeniu. Kwota zmniejszenia nie może być wyższa od kwoty maksymalnego zmniejszenia, określonej w ustawie emerytalnej.
W przypadku gdy renta rodzinna przysługuje więcej niż jednej osobie i jedna z tych osób osiąga przychód w wysokości przekraczającej 130% przeciętnego wynagrodzenia, zawieszeniu podlega część renty rodzinnej dla tej osoby.
Wysokość części renty rodzinnej przysługującej pozostałym członkom rodziny nie ulega zmianie.
Gdy renta rodzinna przysługuje więcej niż jednej osobie i np. jedna z tych osób osiąga przychód w kwocie wyższej niż 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ale nie wyższej niż 130% tego wynagrodzenia, zmniejszeniu o kwotę przekroczenia podlega część renty przysługująca osobie osiągającej przychód.
Czy można odwołać się od decyzji ZUS?
Od decyzji ZUS przysługuje prawo wniesienia odwołania (za pośrednictwem oddziału ZUS) do sądu okręgowego – sądu pracy i ubezpieczeń społecznych, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy (zainteresowanego), w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.
Odwołanie wnosi się na piśmie do oddziału ZUS, który wydał decyzję albo ustnie do protokołu sporządzonego przez ten oddział. Postępowanie odwoławcze wolne jest od opłat.
Poradnik z ZUS