Świadczenia opieki zdrowotnej na ciągłym zwolnieniu lekarskim i w stanach nagłych
Osoby przebywającej na ciągłym zwolnieniu lekarskim zobowiązane są, w celach korzystania ze świadczeń zdrowotnych,
przedkładać zaświadczenia z ZUS informujące o ciągłości zwolnienia. Takie osoby mają prawo do świadczeń do ostatniego dnia zwolnienia.
Warto wiedzieć, że brak dokumentu potwierdzającego prawo do korzystania z bezpłatnej opieki zdrowotnej w stanie nagłym
nie może być powodem odmowy udzielenia świadczenia, a późniejsze niż przewidziane przedstawienie dokumentu nie powinno stanowić podstawy odmowy zwolnienia z kosztów albo ich zwrotu.
Okres obowiązywania ubezpieczenia zdrowotnego
Obecne przepisy dają prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych przez 30 dni od dnia utraty ubezpieczenia. W związku z tym
potwierdzenia dowodów ubezpieczenia należy dokonywać co 2 miesiące, uznając ich ważność na okres obejmujący miesiąc, w którym zostało wystawione potwierdzenie oraz następny, jako objęty ewentualnym 30-dniowym uprawnieniem do świadczeń zdrowotnych w przypadku utraty ubezpieczenia.
Prawo do świadczeń opieki zdrowotnej ustaje po upływie 30. dni od dnia wygaśnięcia obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego. W przypadku ustania stosunku pracy (np. z tytułu umowy o pracę)
po upływie 30. dni od dnia rozwiązania umowy o pracę, a w przypadku zakończenia prowadzenia działalności gospodarczej po upływie 30. dni od dnia zakończenia prowadzenia takiej działalności.
W przypadku osób zatrudnionych, ale pozostających na urlopie bezpłatnym –
po upływie 30. dni od dnia rozpoczęcia urlopu. Prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej ustaje w przypadku osób bezrobotnych po upływie 30. dni od dnia utraty statusu bezrobotnego
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. 2004 r. Nr 210 poz. 2135 ze zm.).
Przemysław Gogojewicz
Specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
www.gogojewicz.com