Brak ubezpieczeń pozwala na ich kontynuację
Nie w każdej sytuacji, gdy ustanie ubezpieczenie można je dalej dobrowolnie kontynuować.W przypadku, gdy osoba ma dwa lub więcej tytuły, z których obowiązkowo podlega ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, i jeden z nich ustanie, wówczas
nie może kontynuować ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, gdyż nadal podlega obowiązkowo tym ubezpieczeniom z innego tytułu.
Podobnie w sytuacji, gdy ubezpieczony, po złożeniu wniosku o kontynuowanie ubezpieczeń podejmie zatrudnienie np. na podstawie umowy o pracę lub umowy-zlecenia, albo rozpocznie prowadzenie własnej firmy, wówczas podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, a zatem
nie może dobrowolnie kontynuować ubezpieczeń.
Jedynie brak tytułu do ubezpieczeń uzasadnia ich kontynuowania. W związku z tym od dnia powstania obowiązku ubezpieczeń osoba nie może dobrowolnie kontynuować ubezpieczeń emerytalnego i rentowych.
Nieterminowa wpłata przerywa ubezpieczenie
Kontynuując ubezpieczenia emerytalne i rentowe warto pamiętać o terminowym opłacaniu składek. Nie dokonanie wpłaty składek w wyznaczonym terminie powoduje ustanie ubezpieczenia od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, za który składki opłacono po terminie.