Drugi rok bessy na rynku akcji w ocenie zarządzających ING OFE będzie czasem walki dwóch sił – z jednej strony, niskich atrakcyjnych wycen, które powinny zachęcać do kupowania, a z drugiej zaś niepewności co do tego, co się stanie z zyskami spółek, jak głęboki będzie ich spadek i spowolnienie gospodarcze.
Jednak w tym roku – inaczej niż w ubiegłym – fundusze mają być na plusie – podkreślają zarządzający.
- Obecne turbulencje na rynku akcji zdarzały się już w przeszłości i nie można wykluczyć, że w perspektywie następnych kilkudziesięciu lat podobne sytuacje wydarzą się jeszcze kilkakrotnie – mówi Grzegorz Chłopek, wiceprezes ING PTE S.A.
W okresie sierpień 1999-grudzień 2008 ING OFE był funduszem, który zarobił najwięcej dla swoich członków. Mierzy to tzw. stan hipotetycznego konta. Zysk wypracowany dla klienta przez ING wyniósł ok. 3600 zł – to blisko 800 zł więcej, niż wynik najsłabszy.
- To co działo się do sierpnia 2008 nie było dla nas zaskoczeniem. Nasze prognozy realizowały się niemal w 100% w tym okresie. Nasze przewidywania oczywiście nie uwzględniały jednak scenariusza aż takiego kryzysu i tak dużej utraty zaufania do sektora bankowego. – wskazuje Grzegorz Chłopek.
- Mamy za sobą ponad rok bessy, podczas której najlepiej zachowywały się sektory defensywne. W przypadku polskiej giełdy w czasie spadku najlepszym okazał się sektor telekomunikacyjny. Gdyby doszło do odwrócenia trendu giełdowego w bieżącym roku, to zgodnie z teorią do najbardziej obiecujących należeć powinny sektor finansów i sektor cyklicznych dóbr konsumenckich. Jednak skala problemów w obydwu sektorach każe zachować ostrożność – mówi Szymon Ożóg, zarządzający portfelem akcji w ING PTE S.A.
- Obecny rok wykorzystamy do tego, aby przebudować portfel akcyjny w kierunku spółek, które wyjdą zwycięsko z trudnej sytuacji rynkowej. Które poradzą sobie, będą miały zdrowy bilans, mocne zarządy i przedstawią solidną strategię na kolejne lata – dodaje.
W 2008 roku fundusz emerytalny ING ugruntował swoją pozycję lidera długoterminowych inwestycji. Jednocześnie ING OFE utrzymał pozycję najszybciej rosnącego pod względem liczby klientów funduszu emerytalnego w Polsce. Tym samym na koniec 2008 roku ING mógł poszczycić się liczbą 2 mln 800 tys. klientów. Fundusz jest również liderem zestawień stóp zwrotu w okresie sierpień 1999-grudzień 2008.
Źródło: Komunikat prasowy ING PTE
JT